PKO BP nie wyklucza ponad 40 proc. dywidendy

Internet Securities
opublikowano: 16-02-2006, 11:54

PKO Bank Polski może wypłacić dywidendę przekraczającą 40% zysku za ub. rok, ale jej wypłatę i ewentualną wysokość uzależnia od powodzenia akwizycji zagranicznych, na które planuje wydać w tym roku do 3,5 mld zł, zapowiedział w czwartek pierwszy wiceprezes banku Kazimierz Małecki.

PKO Bank Polski może wypłacić dywidendę przekraczającą 40% zysku za ub. rok, ale jej wypłatę i ewentualną wysokość uzależnia od powodzenia akwizycji zagranicznych, na które planuje wydać w tym roku do 3,5 mld zł, zapowiedział w czwartek pierwszy wiceprezes banku Kazimierz Małecki.

„Dywidenda z zysku za ub. rok będzie zależna od planowanych akwizycji. Jeżeli nie nastąpią żadne akwizycje, na pewno wypłacimy dywidendę, może nawet powyżej 40% zysku” – powiedział Małecki podczas konferencji prasowej.

W końcu grudnia ub. roku prezes PKO BP Andrzej Podsiadło podtrzymał politykę przeznaczania 20-40% rocznego zysku na dywidendę, choć nie wykluczył zarówno zwiększenia stopy dywidendy, jak i jej zmniejszenia, nawet do zera, w zależności od potrzeb banku, wynikających m.in. z projektów akwizycji.

Z zysku za 2004 rok, wynoszącego 1,51 mld zł, na dywidendę przeznaczono 1 mld zł, co stanowi ok. 66% rocznego zysku. Początkowo zarząd banku zapowiadał, że dywidenda sięgnie 20-40% zysku.

Według opublikowanego w czwartek raportu za czwarty kwartał ub. roku, w całym 2005 roku bank miał 1.675,52 mln zł jednostkowego zysku netto.

Małecki powiedział w czwartek, że PKO BP prowadzi wiele rozmów w Europie Środkowowschodniej na temat akwizycji.

„Złożyliśmy w niektórych miejscach oferty wstępne, na razie nie możemy zdradzać szczegółów” – powiedział wiceprezes.

„Na akwizycje w tym roku możemy wydać 3,2 mld zł, a jeśli uwzględnimy podział zysku za ub. rok – to łącznie 3,5 mld zł” – powiedział też wiceprezes.

PKO BP już w ub. roku też deklarowaną chęć wejścia na inne rynki europejskie – obecnie posiada bank na Ukrainie i ubiega się o zakup banku w Serbii. Według nieoficjalnych informacji mediów, jest też zainteresowany odkupieniem chorwackiego Splitska Banka od UniCredito Italiano.

Małecki zapowiedział też dalszą poprawę wyników PKO BP w 2006 roku, nie podał jednak szczegółowych prognoz.

W 2005 roku bank miał 1.758,90 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1.506,71 mln zł zysku rok wcześniej.

Skarb Państwa ma obecnie ok. 51,59% akcji największego w Polsce banku. (ISB)

aok/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / PKO BP nie wyklucza ponad 40 proc. dywidendy