PKO BP podnosi prognozę wzrostu PKB w tym roku do 4,6 proc.

  • PAP
opublikowano: 28-05-2019, 11:07

Wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 4,6 proc., a nie 4,2 proc., jak szacowano wcześniej, prognozują ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem wzrost będzie oparty na popycie krajowym - zarówno inwestycjach, jak i konsumpcji prywatnej.

"Podnosimy prognozę wzrostu PKB w 2019 r. do 4,6 proc. Dotychczasowa prognoza to 4,2 proc." - powiedział we wtorek główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Wyjaśnił, że przyczyn tej rewizji jest kilka. Jedną z nich jest to, że krajowa gospodarka wykazuje - jak mówił - "nadspodziewanie dużą odporność na pogorszenie warunków zewnętrznych".

"Wzrost PKB w pierwszym kwartale br. był silniejszy niż oczekiwano i bazował na inwestycjach, konsumpcji prywatnej i eksporcie netto" - powiedział.

Zdaniem ekonomistów banku wzrost PKB będzie oparty na popycie krajowym: zarówno inwestycjach, jak i konsumpcji prywatnej.

Przewidują oni, że po przejściowym dołku w drugim kwartale 2019 r., ścieżka wzrostu PKB powróci do wzrostowej tendencji. Według nich kolejne kwartały przyniosą apogeum poziomu inwestycji publicznych, a także kontynuację wdrażania nowego programu fiskalnego, który będzie stymulować konsumpcję. Wskazują też na ryzyka w otoczeniu zewnętrznym, które mogą mieć wpływ na polską gospodarkę, jak np. twardy brexit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy