PKO BP zainwestuje na Ukrainie 300 mln zł

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 04-09-2007, 08:59

Banki Inteligo pomoże Kredobankowi jeszcze w tym roku. Polski gigant chce w pięć lat wprowadzić swój ukraiński bank do  pierwszej dziesiątki.

PKO BP szykuje się do ofensywy za Bugiem. W ruch pójdą setki milionów złotych. Dziś ma zostać przyjęta strategia ukraińskiego Kredobanku, którego 98,2 proc. akcji należy do polskiego giganta.

— Naszym celem jest wejście w ciągu pięciu lat do pierwszej dziesiątki największych banków pod względem wysokości aktywów — wyjaśnia Rafał Juszczak, prezes PKO BP.

Prezes zdaje sobie sprawę z tego, że skoczyć w górę w tak krótkim czasie bez akwizycji będzie trudno, więc akwizycji nie wyklucza.

Teraz internet…
Obecnie Kredobank ma na Ukrainie 20-22 pozycję pod względem aktywów i nieco ponad 1-procentowy udział w rynku. Wejście do pierwszej dziesiątki oznacza dla niego potrojenie sumy bilansowej i wykrojenie 3,5-procentowego udziału.

Kredobank ma mocniej współpracować z PKO BP przy rozwoju poszczególnych linii biznesowych. Jego strategia, podobnie jak największego polskiego banku detalicznego, będzie oparta na rozbudowanej sieci placówek. Kredobank już zwiększył ich liczbę do blisko 140 i dalej ma rozwijać sieć.

— Chcemy, aby był to bank ogólnoukraiński, a nie regionalny. Detaliczny i korporacyjny — mówi Rafał Juszczak.

Dlatego na pomoc ma ruszyć na Ukrainę Inteligo, część PKO BP obsługująca klientów w internecie i za pośrednictwem innych kanałów elektronicznych. Jest już niemal gotowa do startu w Kredobanku i jak zapewnia szef PKO BP, wystartuje z ofertą jeszcze w tym roku. Podobnie jak w Polsce, zaoferuje obsługę przez internet i telefon.

— Pomyślimy też o wprowadzeniu nowych linii biznesowych. Poza klasycznymi produktami, jakimi są konto i karta debetowa, na Ukrainie chcemy sprzedawać także kredyty hipoteczne, ratalne, gotówkowe oraz karty kredytowe — wylicza Rafał Juszczak.

…i duże wydatki
PKO BP nie zamierza oszczędzać na inwestycjach.

— Na rozwój Kredobanku planujemy nakłady znacznie przekraczające ogółem 100 mln USD (blisko 290 mln zł — przyp. red.) — ujawnia Rafał Juszczak.

Konsekwencją działań ma być zmiana struktury aktywów. Obecnie około 70 proc. aktywów ukraińskiego banku stanowią aktywa korporacyjne. W 2012 r. taki właśnie będzie udział aktywów z rynku detalicznego.

Nie oznacza to jednak, że PKO BP nie zależy na mocnej pozycji na ukraińskim rynku korporacyjnym. Dlatego we współpracy z Kredobankiem wprowadza kredyt dla polskich firm na finansowanie ich spółek córek lub partnerów na Ukrainie. W ten sposób firmy zza Buga dostaną dostęp do finansowania tańszego niż na rodzimym rynku.
Puls Biznesu wyd. 2426, s. 8

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PKO BP zainwestuje na Ukrainie 300 mln zł