PKP Cargo sfinalizowało przejęcie 80 proc. udziałów AWT

ISBNews
opublikowano: 28-05-2015, 15:56

PKP Cargo nabyło 80% udziałów Advanced World Transport (AWT) w wyniku zawarcia umowy przenoszącej własność udziałów i zapłaty ceny w wysokości 103,2 mln euro (427,3 mln zł), podała spółka.

"Zarząd spółki PKP Cargo informuje, że w dniu 28 maja 2015 r., w wykonaniu umowy sprzedaży udziałów zawartej w dniu 30 grudnia 2014 r. pomiędzy spółką, panem Zdenkiem Bakala oraz The Bakala Trust spółka nabyła własność 60 000 udziałów w kapitale zakładowym spółki Advanced World Transport B.V. z siedzibą w Amsterdamie o wartości nominalnej 1 euro każdy, stanowiących 80% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym AWT i uprawniających do wykonywania 80% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników AWT" - czytamy w komunikacie.

 

"To jedno z największych przejęć firmy zagranicznej dokonywanych przez polską spółkę w ostatnich latach i pierwsza w historii tego typu akwizycja przeprowadzona przez podmiot z grupy PKP. Po udanej restrukturyzacji, PKP Cargo wychodzi w świat potwierdzając, że niezależnie od branży, dobrze zarządzana i posiadająca jasno określoną wizję rozwoju spółka ma szansę na zagraniczny sukces. Co więcej, może za sobą pociągnąć także inne firmy" - skomentował transakcję prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski w wypowiedzi dla agencji ISBnews.

Przejęcie zostało sfinansowane przy pomocy środków własnych, podało PKP Cargo.

Jednocześnie z finalizacją transakcji weszła w życie umowa opcji, na podstawie której sprzedający może być uprawniony do otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu przychodów uzyskanych przez podmioty z grupy kapitałowej PKP Cargo na podstawie nowych kontraktów przewozowych lub spedycyjnych zawieranych z podmiotami z grupy New World Resources.

Zaczęła również obowiązywać umowa z Minezit SE, posiadającym 20% w AWT, szczegółowo regulująca wzajemne relacje wspólników.

W połowie maja PKP Cargo informowało o otrzymaniu zgody na przejęcie AWT od czeskiego urzędu antymonopolowego, co oznaczało spełnienie ostatniego warunku zawieszającego transakcji. Wcześniej spółka otrzymała zgody od organów w Polsce, Niemczech i na Słowacji.

Pod koniec ubiegłego roku PKP Cargo podało, że podpisało umowę nabycia 80% udziałów w AWT - drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w rejonie Europy Środkowej i Południowej.

 

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48% udziału w rynku według masy i ok. 57% według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / PKP Cargo sfinalizowało przejęcie 80 proc. udziałów AWT