PKP Intercity pokazały Pendolino

KAP
opublikowano: 13-06-2013, 12:57

Na razie tylko na zdjęciach i filmie, ale i tak pociąg robi wrażenie.

Pod koniec przyszłego roku pojedziemy pierwszymi polskimi pociągami Pendolino.

- Z Gdańska do Warszawy dotrzemy w 2 godziny 25 minut, a do Katowic w 2 godziny piętnaście minut – prognozuje Sławomir Nowak, minister transportu.

To optymistyczny scenariusz, bo wciąż trwa modernizacja tej linii kolejowej. Z dotrzymaniem terminu realizacji inwestycji na linii Śląsk Warszawa nie powinno być problemu, ale z modernizacją linii na Pomorze jest sporo problemów.

PKP Intercity nie kryje jednak dumy ze swojego nowego nabytku.

- Pociągi będą w barwach srebrno-niebieskich. W pierwszej klasie będą także przedziały menedżerskie, specjalnie wytłumione w których będzie można prowadzić biznesowe negocjacje – zapewnia Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.
Warto jednak zwrócić uwagę, że wagony będą monitorowane, a to raczej nie służy rozmawianiu o pieniądzach.

Zakup 20 składów kosztować będzie 400 mln EUR. Pierwotnie niemal połowę dołożyć miała Komisja Europejska. Zależało jej jednak, by zakup Pendolino był transakcją komercyjną. Tymczasem pociągi będą jeździć po linii Gdańsk-Katowice, do której przez najbliższych kilka lat skarb państwa będzie dopłacać. W efekcie Bruksela obcięła dofinansowanie o połowę i Intercity musiało dopożyczyć 100 mln EUR w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Andrzej Massel, wiceminister transportu przekonuje jednak, że obcięcie dofinansowania dla Pendolino przez Brukselę nie oznacza utraty tych funduszy. Przekonuje, że zostaną wykorzystane na inne inwestycje taborowe Intercity oraz samorządów. Twierdzi także, że europejscy urzędnicy już wstępnie zgodzili się na zwiększenie wskaźników dofinansowania w innych niż Pendolino projektach taborowych oraz inwestycjach modernizacyjnych.

Ostatecznej zgody Andrzej Massel spodziewa się do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane