PKP PLK stara się o kredyt

KAP
opublikowano: 12-09-2011, 00:00

Pieniądze z EBI spółka wyda na modernizację linii kolejowej. Wyda na to o 2 mld zł mniej, niż planowała.

Pieniądze z EBI spółka wyda na modernizację linii kolejowej. Wyda na to o 2 mld zł mniej, niż planowała.

Spółka stara się o 1,6 mld zł kredytu w EBI. Może go zaciągnąć dzięki zmianie prawa.

Nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym otwiera PKP PLK drogę do kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Nową ustawę niedawno podpisał prezydent. PLK mogą więc z EBI pożyczyć 800 mln EUR (3,3 mld zł). Właśnie zrobiły pierwszy krok. Starają się o 1,6 mld zł.

— To wniosek o kredyt z EBI, jaki PLK ma dostać w ramach puli przewidzianej dzięki nowelizacji ustawy o funduszu kolejowym — potwierdza Mirosław Siemieniec, z biura prasowego PLK.

Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w modernizację linii E-30 Zabrze-Kraków-Rzeszów.

Kredyt zaciągną PLK, ale spłacać go będzie Fundusz Kolejowy, czyli rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, na który wpływają na przykład pieniądze z opłaty paliwowej. Taką konstrukcję przewiduje właśnie zmieniona ustawa. Dzięki niej państwo unika zwiększania deficytu — przynajmniej na razie — a kolejowa spółka zyskuje szansę na kredyt, dzięki któremu będzie mieć kasę na wkład własny, by wykorzystać unijne fundusze. Oprócz kredytu EBI zasilą one m.in. pulę na modernizację odcinka linii E-30.

We wniosku do banku całkowity koszt inwestycji PLK oceniły na 7,5 mld zł. Tymczasem z podpisanych do tej pory umów wykonawczych wynika, że koszt projektu netto to 4,13 mld zł. Co z resztą kasy?

— 7,5 mld zł to wcześniejsze dane szacunkowe. Obecnie PLK szacuje kwotę inwestycji na około 5,5 mld zł. Nie wszystkie umowy zostały już jednak podpisane — informuje Mirosław Siemieniec.

Drogowcy uznaliby umowy wykonawcze o wartości niższej o 2 mld zł od pierwotnych kosztorysów za megaoszczędności. Kolejarze myślą inaczej.

— Trudno mówić o oszczędnościach, wykorzystamy tylko potrzebne fundusze — podkreśla Mirosław Siemieniec.

Inaczej mówiąc, PLK będą musiały mniej pożyczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu