PKP w Lesznie sprzedaje zbędne nieruchomości

Piotr Wielicki
14-03-2001, 00:00

PKP w Lesznie sprzedaje zbędne nieruchomości

Długi kolei wobec miasta za nie zapłacone podatki przekroczyły 600 tys. zł

PKP chce się pozbyć kilkunastu nieruchomości położonych w Lesznie. Możliwość przejęcia kilku z nich w zamian za długi rozważa zarząd miasta. Wartość przewidzianych do sprzedaży przez kolej obiektów szacuje się ma kilka milionów złotych.

Zakład Nieruchomości PKP w Ostrowie Wielkopolskim zamierza pozbyć się kilkunastu nieruchomości położonych w Lesznie.

— Restrukturyzacja przedsiębiorstwa spowodowała, iż nie potrzebujemy już wielu nieruchomości. W Lesznie mamy 10-12 zbędnych obiektów — wyjaśnia Ryszard Pluciński, dyrektor Zakładu Nieruchomości PKP w Ostrowie Wielkopolskim.

Zbędny majątek

ZN PKP szacuje, że do końca roku może zarobić na wyprzedaży majątku kilka milionów złotych.

— Dokładnej wyceny spodziewamy się w trzecim kwartale 2001 r.— twierdzi Ryszard Pluciński.

Wśród przewidzianych do sprzedaży nieruchomości znajdują się duże obiekty (np. hale z układem torowym), o powierzchni nawet do 2,5 tys. mkw., oraz mniejsze budynki. Zbędne obiekty zajmują łącznie około 10 tys. mkw.

Przed sprzedażą kilku nieruchomości PKP chcą, by w rejonie ul. Kilińskiego, Dworcowej i Towarowej został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Według Ryszarda Plucińskiego, sprzedaż nieruchomości bez uprzedniej zmiany układu komunikacyjnego może być poważnie utrudniona.

Zapowiadana jest również przebudowa dworca kolejowego.

— Leszczyński dworzec, obok swojej podstawowej funkcji, powinien także spełniać rolę centrum handlowego. Budynek w obecnym kształcie do tego się nie nadaje — twierdzi Ryszard Pluciński.

Według wstępnych prognoz, zapowiadana przebudowa ma się rozpocząć nie wcześniej niż w 2003 r. Na razie nie jest znany koszt modernizacji budynku. Zainteresowane przejęciem części obiektów są władze Leszna. Według przedstawicieli urzędu miasta, niektóre z podległych miejskiemu samorządowi jednostek nie mają najlepszych warunków pracy. Przeniesienie kilku wydziałów do innych budynków poprawiłoby ich funkcjonowanie. Szczególnie interesujące dla miasta są ul. Towarowa i Dworcowa, wraz z należącymi do PKP budynkami.

Budynki za długi

PKP rozważają przekazanie władzom Leszna obiektów w zamian za długi, jakie w ciągu kilku lat narosły za nie zapłacone podatki od nieruchomości. Kolej winna jest miastu ponad 600 tys. zł. Do przejęcia budynków może dojść jeszcze w 2001 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP w Lesznie sprzedaje zbędne nieruchomości