PKPP Lewiatan: Decyzję Francuzów przyjmujemy z ubolewaniem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 17:12

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan z ubolewaniem przyjęła francuskie "nie" dla konstytucji europejskiej, ponieważ odrzucenie konstytucji jest ciosem w ideę integracji - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prezes Konfederacji Henryka Bochniarz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan z ubolewaniem przyjęła francuskie "nie" dla konstytucji europejskiej, ponieważ odrzucenie konstytucji jest ciosem w ideę integracji - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prezes Konfederacji Henryka Bochniarz.

"Niepokoi nas przechodzenie nad francuskim +nie+ do porządku dziennego. Uważamy, że jest to wynik głębokiego kryzysu, w którym znajduje się Unia Europejska" - powiedziała Bochniarz.

Jej zdaniem, konieczna jest ogólna debata, która ma pokazać, że przyczyną problemów Unii Europejskiej nie jest konkurencyjność nowych krajów członkowskich.

"Sprzeciwiamy się przywoływaniu przez przeciwników konstytucji karykaturalnych zagrożeń, mających wynikać z konkurencji ze strony Polski i innych nowych państw członkowskich" - powiedziała Bochniarz.

Podkreśliła, że również Polska powinna jak najszybciej zająć stanowisko wobec konstytucji UE, ponieważ jego brak jest pośrednią akceptacją argumentów, które Francuzi wysuwali przeciwko konstytucji. Jak zaznaczyła, PKPP Lewiatan opowiada się za przeprowadzeniem referendum jesienią tego roku.

Środowisko przedsiębiorców niepokoi fakt, że polscy politycy nie podejmują tego tematu w sposób bardziej zdecydowany. Zdaniem Bochniarz, powinniśmy szukać poparcia w tych krajach UE, które opowiadają się za zwiększeniem konkurencyjności UE oraz w samej Komisji Europejskiej.

Doradca zarządu PKPP Janusz Kaczurba powiedział na konferencji, że wynik francuskiego referendum może przyczynić się do spowolnienia mechanizmów gospodarczych, które miały zmierzać do uproszczeń i większej liberalizacji. W takich warunkach trudniejsza staje się też - jego zdaniem - debata na temat budżetu Unii na lata 2007-2013.

Według niego, osłabia to także wizerunek UE w świecie. "Siła UE została mocno nadszarpnięta" - powiedział Kaczurba.

W referendum, które odbyło się w niedzielę, Francuzi wyraźną większością głosów odrzucili konstytucję Unii Europejskiej. Po obliczeniu blisko 86 proc. głosów, przeciwko konstytucji głosowało 55,96 proc. wyborców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP Lewiatan: Decyzję Francuzów przyjmujemy z ubolewaniem