PKW: wybory przebiegają spokojnie

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 09-10-2005, 12:09

Członek Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sądu Najwyższego prof. Stanisław Zabłocki oświadczył w niedzielę, że wybory prezydenckie odbywają się jak dotąd  - "spokojnie i godnie". Podkreślił, że nie było żadnych poważnych incydentów.

Członek Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sądu Najwyższego prof. Stanisław Zabłocki oświadczył w niedzielę, że wybory prezydenckie odbywają się jak dotąd  - "spokojnie i godnie". Podkreślił, że nie było żadnych poważnych incydentów.

Poinformował natomiast o kilku "ciekawostkach". Jedną z nich jest wiadomość z Jankowa Przygodzkiego, należącego do komisji okręgowej w Kaliszu (Wielkopolska), o tym, że jeszcze przed południem zamierza tam oddać swój głos pani Franciszka, która 13 września tego roku ukończyła 105 lat.

Sędzia powiedział, że - "tradycyjnie już" - jedna z komisji obwodowych w gminie Sianów (komisja okręgowa w Koszalinie) zgubiła swoją pieczęć, co spowodowało otwarcie lokalu wyborczego dopiero o godz. 9.00. Prof. Zabłocki poinformował, że komisja ta zamierza podjąć uchwałę o przedłużeniu czasu głosowania do godz. 21.00.

Do PKW napływają już wyniki wyborów z części obwodów zagranicznych. "Tak na przykład posiadamy już wręcz wyniki głosowania w 26 obwodach za oceanem, gdzie z uwagi na różnice czasowe wybory zostały już zakończone. M.in. mamy już 100-proc. wyniki głosowania z Kostaryki" - powiedział profesor.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 milionów Polaków, którzy pddają w niedzielę swoje głosy w ponad 25 tys. obwodowych komisji wyborczych. Są także 162 komisje wyborcze w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.O najwyższy urząd w Polsce ubiega się dwanaścioro kandydatów. Są to: Henryka Bochniarz, Marek Borowski, Leszek Bubel, Liwiusz Ilasz, Lech Kaczyński, Jarosław Kalinowski, Janusz Korwin-Mikke, Andrzej Lepper, Jan Pyszko, Adam Słomka, Donald Tusk i Stanisław Tymiński. W całym kraju utworzono ponad 25 tysięcy obwodów głosowania.

Lokale wyborcze będą czynne do 20.00. Każdy wyborca po okazaniu dowodu osobistego dostanie białą kartę formatu A4 z nazwiskami kandydatów w porządku alfabetycznym. Głosujemy stawiając znak "X" w kratce z lewej strony przy nazwisku wybranej osoby. Jeżeli postawimy więcej znaków "X" lub nie postawimy żadnego, głos będzie nieważny.

Na kartach do głosowania są też nazwiska dwóch osób, które w dzisiejszych wyborach nie startują: Macieja Giertycha, który się wycofał i Daniela Podrzyckiego, który zginął w wypadku samochodowym. Karty były już bowiem wydrukowane, gdy obaj zostali skreśleni z listy kandydatów. Głos oddany na te osoby będzie nieważny, chyba że wyborca zorientuje się w pomyłce i odda swój głos na innego kandydata.

Pierwszych wyników opracowanych na podstawie sondaży przed lokalami wyborczymi, można się spodziewać zaraz po 20-tej. Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze nieoficjalne wyniki z 10 procent obwodów między 23.00 a północą. Potem będą podawane wyniki cząstkowe.

Natomiast oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich PKW poda jutro wieczorem. Dziś w ciągu dnia PKW dwukrotnie poinformuje o frekwencji - po 12.00 będą dane z godziny 10.30. i po 18.00 - z godziny 16.30. O 20.45 wygłosi oświadczenie prezydent Aleksander Kwaśniewski. 

DA (PAP,IAR)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane