Czytasz dzięki

PKW zarejestrowała dotąd 107 komitetów w wyborach parlamentarnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 20:03

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 107 komitetów, które zamierzają wystawić kandydatów w wyborach parlamentarnych; ogółem do PKW zgłosiły się z prośbą o zarejestrowanie 133 takie komitety - poinformował dziennikarzy w poniedziałek szef Komisji Ferdynand Rymarz.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała dotąd 107 komitetów, które zamierzają wystawić kandydatów w wyborach parlamentarnych; ogółem do PKW zgłosiły się z prośbą o zarejestrowanie 133 takie komitety - poinformował dziennikarzy w poniedziałek szef Komisji Ferdynand Rymarz.

    W poniedziałek po południu minął termin składania w PKW przez komitety wyborcze wniosków o rejestrację. Tylko w poniedziałek - w ostatnim możliwym dniu - do Komisji wpłynęło 20 zgłoszeń od komitetów wyborczych.

    PKW rozpatruje jeszcze wnioski 25 komitetów wyborczych.

    Dotąd Komisja odmówiła rejestracji w jednym przypadku: komitetu wyborczego wyborców Ruch Patriotyczny. Chodzi o to, że nazwa tego komitetu jest zbieżna z nazwą istniejącej i zamierzającej wystawić kandydatów na parlamentarzystów partii politycznej.

    PKW wezwała komitet do zmiany nazwy, jednak komitet tego nie zrobił. Wtedy Komisja odmówiła rejestracji. Komitet zaskarżył to postanowienie PKW do Sądu Najwyższego - taką możliwość daje ordynacja.

    Rymarz poinformował, że wśród komitetów, które zgłosiły się doPKW, najwięcej jest takich, które zamierzają wystawić kandydatówdo Senatu. Wśród nich dominują takie, które promują jednegokandydata.

    Liczba 133 komitetów, które zgłosiły się w tym roku do PKW, świadczy - ocenił Rymarz - o tym, że wzrasta w Polsce zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych. Dla porównania podał, że w przed poprzednimi wyborami w 2001 r. o zarejestrowanie zwróciło się 109 komitetów.

    Szef PKW podkreślił, że liczba komitetów, które faktycznie wezmą udział w wyborach parlamentarnych, jest zazwyczaj dużo niższa niż liczba komitetów, które miały nadzieję to zrobić.

    Aby wziąć udział w wyborach, komitety wyborcze muszą bowiem zarejestrować okręgowe listy kandydatów, a do tego konieczne jest zebranie przez nie podpisów z poparciem - minimum 5 tys. - pod każdą listą okręgową.

    W wyborach parlamentarnych jest 41 okręgów. Komitety mają czas na zarejestrowanie list do północy 16 sierpnia.

    Rymarz poinformował, że 26 sierpnia odbędzie się w PKW losowanie jednolitych numerów, które nosić będą listy komitetów wyborczych we wszystkich okręgach.

    Do PKW zgłaszają się także komitety kandydatów na prezydenta. Na złożenie wniosków w PKW mają czas do 15 sierpnia. Dotąd Komisja zarejestrowała 21 takich komitetów.

  Ponadto Maciej Giertych i Stanisław Tymiński zarejestrowali się już jako kandydaci na prezydenta, składając w PKW wymagane przez ordynację 100 tys. podpisów z poparciem dla swej kandydatury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane