Płace prezesów vs. płace pracowników

OSZ, payscale.com businessinsider.com
03-04-2013, 18:07

Prezesa i szarego pracownika dzieli przepaść? PayScale sprawdził jak wielka to przepaść.

Stosunek wynagrodzenia prezesa koncernu Walmart Michaela T. Duke'a do przeciętnych płac zwykłych w tej firmie ma się jak 1034 do 1. Prezes koncernu zarobił w rok ponad 23 mln USD, a wynagrodzenie "szaraków" wyniosło w tym samym czasie nieco powyżej 22 tys. USD.

Przypadek Warrena Buffetta (źródło: payscale.com)
Wyświetl galerię [1/2]

Przypadek Warrena Buffetta (źródło: payscale.com)

Zestawienie stworzyła firma PayScale, która zajmuje się badaniem wynagrodzeń pracowników. Zarobki prezesów ściągnięto natomiast z listy największych koncernów w USA według magazynu "Fortune".

Walmart, gigantyczna sieć supermarketów jest przykładem największego "odpłynięcia" prezesa, którego zarobki w porównaniu do płac zwykłych pracowników są ponad tysiąc razy wyższe. Drugi na liście szef koncernu Target Gregg W. Steinhafel ma pensję wyższą "tylko" 597 razy.

W czołówce nie brakuje znanych nazwisk, jak Robert A. Iger z Walta Disney'a, Rupert Murdoch z News Corp i James Dimon z banku JPMorgan Chase.

PayScale podaje także przykłady prezesów, których płace nie odbiegają tak znacząco od wynagrodzeń podwładnych. Kim oni są? Słynny inwestor Warren Buffett pobiera z Berkshire Hathaway 490 tys. USD rocznie, podczas gdy pracownicy zarabiają ponad 53 tys. Podobny stosunek jest w gigancie technologicznym Microsoft - prezes zarabia blisko 1,4 mln, a pracownik 110 tys.

10 największych dysproporcji w zarobkach

1. Michael T. Duke - Walmart - 1034

2. Gregg W. Steinhafel - Target - 597

3. Robert A. Iger - Walt Disney - 557

4. David M. Cote - Honeywell - 440

5. Rupert Murdoch - News Corp - 409

6. Irene B. Rosenfeld - Kraft Foods - 388

7. Randall L. Stephenson - AT&T  - 382

8. Brian L. Roberts - Comcast - 370

9. James Dimon - JPMorgan Chase - 355

10. Terry J. Lundgren -  Macy's - 345

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OSZ, payscale.com businessinsider.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Płace prezesów vs. płace pracowników