Plaga otyłości w Wielkiej Brytanii

PAP
opublikowano: 02-01-2009, 12:44

Brytyjski rząd oficjalnie zainaugurował w  piątek akcję promującą zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną, by przeciwdziałać społecznemu i zdrowotnemu problemowi otyłości. Drugim celem akcji jest skłonienie producentów żywności do redukcji niezdrowych składników.

Wysoki przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Ben Bradshaw powiedział w radiu BBC4, że rząd nie zawaha się przed uchwaleniem odpowiednich przepisów prawnych, jeśli producenci żywności z własnej inicjatywy nie wprowadzą zdrowszych produktów. "Jeśli obecna akcja zaplanowana na trzy lata nie przyniesie wyników, to nie wykluczamy przyjęcia w przyszłości regulacji prawnej" - podkreślił minister.

Z danych statystycznych wynika, iż 90 proc. dzieci będzie otyłych do 2050 roku, o ile już teraz nie podejmie się żadnych działań. Wczesna otyłość naraża je na zachorowanie na serce, raka i cukrzycę typu 2.

Utrzymanie obecnego trendu narastania zjawiska otyłości pociąga za sobą rosnące koszty dla publicznej służby zdrowia (NHS). W 2050 roku wydatki na leczenie chorób będących następstwem otyłości mogą sięgnąć 50 mld funtów, co stanowi połowę obecnego rocznego budżetu NHS.

W ramach akcji uruchomiona została specjalna gorąca linia, umożliwiająca uzyskanie porad żywieniowych przez telefon, stworzono internetowe strony oraz podjęto kampanię reklamową w telewizji uwypuklającą kontrast między aktywnym fizycznie życiem dzieci i rodzin w przeszłości, a obecnym, stojącym pod znakiem gier komputerowych, telewizji i mikrofalówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane