Plan społeczny telekomu łamie prawo

JBR
opublikowano: 16-10-2006, 00:00

Plan społeczny TP jest niezgodny z prawem, bo nie pozwala abonentom na korzystanie z usług innych operatorów.

Taryfę społeczną Telekomunikacja Polska (TP) wprowadziła w zeszłym roku, wycofując się jednocześnie z tzw. planu socjalnego. Plan socjalny zawierał dość tani abonament i droższe rozmowy, a abonent mógł go zmienić, nie zrywając umowy z TP. W planie społecznym abonament jest tani — około 20 zł, ale abonent nie może podłączyć internetu, korzystać z wielu usług dodatkowych TP ani z usług innych operatorów. Nie może zmienić planu bez rozwiązania umowy i musi podać wiele danych o sobie: źródła i wysokość dochodów, czy jest bezrobotny, czy korzysta z zasiłków.

— Plan jest przeznaczony dla osób najuboższych i spółka musi wiedzieć, że klient zalicza się do osób potrzebujących pomocy. A przy takiej wysokości abonamentu nie stać jej na oferowanie usług dodatkowych — wyjaśnia Arwid Mednis, radca prawny TP.

Pod koniec kwietnia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) sprzeciwił się wycofaniu przez TP planu socjalnego. Skargą na tę decyzję zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie. TP zakwestionowała legalność decyzji jako wydanej w czasie, gdy UKE nie miał prezesa. Tymczasem to prezes UKE, a nie p.o. jest organem administracji państwowej wydającym decyzje.

WSA zajął się sprawą merytorycznie i oddalił skargę.

— Plan społeczny łamie prawo telekomunikacyjne. Według niego abonent będący stroną umowy może wybrać dowolnego dostawcę usług, a plan go tej możliwości pozbawia. Nie można też uzależniać zawarcia umowy od podania informacji o źródle dochodów czy statusie bezrobotnego —uzasadnił sędzia Andrzej Czarnecki.

WSA zdawkowo odniósł się do legalności decyzji UKE.

— Skarga dotyczy konkretnej zmiany cennika TP, a nie badającej ją osoby — powiedział sędzia Czarnecki.

TP zapowiada kasację od tego wyroku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plan społeczny telekomu łamie prawo