Planeta Energia już po raz ósmy

BAW
opublikowano: 03-05-2018, 22:00

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Grupy Energa.

Program Planeta Energia propaguje wiedzę o energii elektrycznej oraz odpowiedzialnym i bezpiecznym korzystaniu z prądu. Jest prowadzony od 2010 r. w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Główną nagrodą za realizację zadań konkursowych była wizyta miasteczka Planeta Energii w 10 zwycięskich miastach. Ósma edycja wprowadza znaczące zmiany w dotychczasowej formule. Organizatorzy programu chcą dotrzeć do młodych ludzi z medium, które będzie dostępne dla wszystkich i zwiększy liczbę odbiorców. Wędrowne miasteczko nie mogło jeździć przez cały rok ani dotrzeć do wszystkich. Teraz może być w każdym domu, dzięki wykorzystaniu internetowej platformy edukacyjnej pełnej atrakcji dostosowanych do młodego odbiorcy i potrzeb nauczycieli.

— Multimedia, interaktywność, natychmiastowy dostęp do informacji. Przekazywanie wiedzy zwłaszcza w takim temacie, jakim jest energia elektryczna, pozwoli przybliżyć i zrozumieć to, co trudno wyjaśnić przy zastosowaniu tradycyjnych technik — mówi Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Grupy Energa.

Nad zmianami i programem niezmiennie czuwa ambasador Planety, dr Tomasz Rożek.

Nowa formuła

Dla dzieci ósma edycja projektu to multimedialne przeżycie i okazja, by wziąć udział w misji ratowania Planety Energii i pomóc jej mieszkańcom odnaleźć zagubione baterie wiedzy. Przy okazji mogą się dowiedzieć, czym jest i skąd się bierze prąd i jakie są źródła energii. Poznają zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych i prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. Uczą się także, jak racjonalnie i przyjaźnie dla środowiska korzystać z prądu. Wiarygodne, interesujące i rzetelne merytorycznie materiały pozwolą rodzicom ciekawie spędzić wspólny czas, uczyć się przez zabawę i zdobyć wiedzę. Natomiast dla nauczyciela platforma to źródło gotowych materiałów multimedialnych, scenariuszy zajęć i kart pracy, dzięki którym każda lekcja będzie dla uczniów porywającą przygodą.

Czekają nagrody

Tegorocznej edycji towarzyszy też konkurs o tematyce bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych, która jest też tematem przewodnim jednej z krain Planety Energii. W konkursie mogą wziąć udział nauczyciele, którzy zarejestrują się na www.PlanetaEnergii. pl i do 28 maja 2018 r. prześlą sprawozdanie z przeprowadzenia działania dodatkowego własnego pomysłu związanego z tematem bezpiecznego korzystania z prądu. Sprawozdanie zawierać musi dokumentację zdjęciową, filmową bądź zrealizowane prace lub projekty.

— Czekamy na prace w dowolnej formie plastycznej, muzycznejlub krótkich filmów. Chcemy zaangażować nauczycieli i całe klasy, ale przesyłane prace mają być proste i ciekawe, a niekoniecznie czasochłonne — mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Komisja konkursowa z udziałem dr. Tomasza Rożka wyłoni trzy najlepsze prace. Zwycięzcy otrzymają czek na 10 tys. zł na cel edukacyjny wynikający z potrzeb zwycięskiej klasy. Każdy uczeń otrzyma też zestawy klocków edukacyjnych o wartości do 250 zł. Na dziesięć wyróżnionych prac czekać będzie czek na 2 tys. zł na cele edukacyjne i książka edukacyjna z autografem ambasadora Planety. Stu pierwszych nauczycieli, którzy zarejestrują się i zgłoszą swoją klasę do udziału w konkursie, otrzyma zestaw gadżetów.

— W obecnej edycji kładziemy szczególny nacisk na edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej. Chcemy dołożyć wszelkich starań, by uchronić, szczególnie najmłodszych, przed niebezpieczeństwami płynącymi z nieostrożnego używania prądu i urządzeń elektrycznych, dlatego też liczymy, że nasze materiały pomogą przybliżyć dzieciom i wszystkim zainteresowanym zagadnienia związane z profilaktyką bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej — mówi dr Tomasz Rożek.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 czerwca 2018 r. Uznanie jury zdobędą pedagodzy i uczniowie, których pomysł okaże się najbardziej ciekawy, angażujący i kreatywny.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Planeta Energia już po raz ósmy