Plantatorzy, łączcie się

WIS
opublikowano: 19-07-2011, 00:00

Producenci chmielu powinni stworzyć silną reprezentację branżową — zachęca resort rolnictwa.

Producenci chmielu powinni stworzyć silną reprezentację branżową — zachęca resort rolnictwa.

Po niedawnej publikacji "PB" na temat obaw i problemów polskich plantatorów oraz przetwórców chmielu, które wynikają m.in. z faktu, że duże browary coraz częściej zaopatrują się w surowce chmielarskie poza naszym krajem (głównie w Niemczech), głos w sprawie postanowiło zabrać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Przedstawiciele resortu podkreślają, że nie ma on możliwości wpływania na decyzje niezależnych podmiotów gospodarczych, jakimi są browary.

"Największe przedsiębiorstwa działające w Polsce stanowią część międzynarodowych koncernów, w których decyzje o zakupach surowcowych do produkcji piwa podejmowane są w ramach globalnych korporacji, w ich centrach logistycznych poza granicami kraju. Jednakże, według deklaracji browarów kilkadziesiąt procent (nawet do 80-90 proc.) wykorzystywanych alfa-kwasów [substancje do chmielenia piwa — red.] pochodzi z chmielu uprawianego na terenie naszego kraju" — pisze Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego MRiRW.

Resort sugeruje jednak, co powinni zrobić plantatorzy chmielu, by chronić interesy.

"Aktualną sytuację plantatorów chmielu w znacznym stopniu komplikuje brak silnej i jednolitej reprezentacji do rozmów z kupcami, przetwórcami i browarami. Jedynie około 100 plantatorów na ogólną liczbę 1010, zrzeszonych jest w trzech grupach producentów chmielu" — informuje Małgorzata Książyk.

Według niej, mechanizmem stabilizującym rynek powinno być zawieranie wieloletnich umów kontraktacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu