Plany emisji Elektrimu zachwiały rynkiem

Przemek Barankiewicz
19-01-2001, 00:00

Plany emisji Elektrimu zachwiały rynkiem

Początek wczorajszej sesji, zgodnie z oczekiwaniami przyniósł zwyżkę notowań sektora IT. Wyróżniały się szczególnie mniejsze spółki (Macrosoft, IGroup, STGroup), które najbardziej ucierpiały podczas niedawnego odwrotu od tej branży na GPW. Negatywnie w sektorze TMT wyróżniły się papiery TP SA, której zdecydowanie zaszkodziła informacja o przyspieszeniu oferty publicznej Skarbu Państwa.

Rynek stracił chęć do wzrostu, gdy za oceanem na minusie rozpoczął się handel kontraktami futures na indeks Nasdaq. Spadek rozpoczęły banki WBK i PBK, które były lokomotywami wzrostu w ostatnich tygodniach. W efekcie indeksy giełdowe zbliżyły się do poziomów z otwarcia. Sygnał do ponownej zwyżki dał inny bank — Pekao, którego nie przeraziło pogorszenie styczniowej koniunktury bankowej zbadanej przez Pentor. Dołączyły do niego papiery przedstawicieli branży spożywczej: Rolimpexu i Sokołowa, które stały się tematem spekulacji o wezwaniach do publicznej sprzedaży.

W notowaniach jednolitych ponownie wyróżniły się akcje Bielbawu. Kurs bielawskiej spółki ustanowił kolejny roczny rekord, pokonując cenę proponowaną przez Haft w zakończonym przedwczoraj sukcesem publicznym wezwaniu.

Gdy do zwyżkujących spółek dołączyły akcje mocno przecenionego KGHM, wszystko wskazywało na szczęśliwe zakończenie czwartkowej sesji. Niestety, na konferencji prasowej wiceprezes Elektrimu poinformował o bliskiej emisji akcji, co momentalnie zaowocowało 5-proc. spadkiem notowań spółki. Straty wzmocnił nie najlepszy początek notowań na giełdach amerykańskich.

Koniec notowań zastał główne indeksy warszawskiego parkietu na poziomie tylko nieznacznie przewyższającym wartości z dnia poprzedniego. Wysoka aktywność inwestorów na wczorajszej sesji oraz mniejszy niż oczekiwano spadek produkcji przemysłowej w grudniu pozwalają jednak z optymizmem patrzeć w giełdową przyszłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Plany emisji Elektrimu zachwiały rynkiem