Płatności przyszłości

opublikowano: 29-11-2019, 06:00
aktualizacja: 29-11-2019, 06:05

Amerykanie nadal płacą kartami i czekami, Europa lubu płatności zbliżeniowe, Afryka płaci smsami. Chiny są już w innym wymiarze. Jak wygląda rynek płatności i w jakim kierunku zmierza?

W październiku 2012 r. British Payments Council opublikowała raport „Pay Your Way 2025” o tym, jak Brytyjczycy będą płacić za 10 lat. Załączono do niego prognozę futurologa Iana Pearsona, który próbował odgadnąć jaki będzie rynek płatności aż w 2050 r. Przepowiadał on, że już około 2040 r. pieniądze będą przesyłane po prostu myślą. To z kolei stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo PIN-kodów, które zdalnie będzie można „sczytać” z myśli właściciela. Naprzeciw tym obawom wyszła Motorola opracowując naklejkę przypominającą tatuaż, wyposażoną w mikroantenkę i mikroprocesor do generowania loginów i haseł. Koncern ogłosił, że pracuje nad tabletką, która po zażyciu, wchodząc w reakcję z sokami żołądkowymi, emituje 18 bitowy sygnał wykorzystywany do autentykacji płatności. Problem PIN szybciej od tabletek rozwiązała biometria, która jest coraz powszechniej wykorzystywanym narzędziem autentykacji i zabezpieczeń płatności.

W ciągu ostatnich 10-12 lat rynek płatności zmienił się bardziej niż przez całe półwiecze licząc od lutego 1950 r., kiedy Frank McNamara nie zabrał portfela na lunch i wymyślił kartę Diners Club. Obecnie można płacić kartą, telefonem, brelokiem, selfie, odciskiem dłoni i palca, samochody same płacą na bramce parkingowej, a wkrótce zakupy zamówi dla nas i zapłaci za nie lodówka.

Dość łatwo można wyobrazić sobie koniec karty płatniczej w formie plastiku, bo jest to instrument płatniczy, który znajduje się w fazie schyłkowej. W Afryce karty nigdy nie były w użyciu, bo tam standardem są płatności mobilne. Z drugiej strony w bogatych Niemczech rządzi gotówka i jest to kraj mocno zapóźniony pod względem innowacji płatniczych, To samo Amerykanie, którzy dzisiaj toczą dyskusje znane w Polsce dekadę temu, czy płatności zbliżeniowe mają sens, skoro płatność zwykłą kartą jest taka wygodna. Dodajmy, że Amerykanie nie mają kart z czipami, tylko wciąż na podpis.

No i wreszcie Chiny, które osiągnęły niebywały stopień cyfryzacji usług płatniczych, zaszytych w dwóch popularnych w kraju aplikacjach, za pomocą których można kupić wszystko.

O tym jak wygląda rynek płatniczy i w jakim kierunku zmierza rozmawiam z Aleksandrem Naganowskim, dyrektorem ds. rozwoju usług cyfrowych w Mastercard, Bartoszem Beresteckim, prezesem PayU, Wojciechem Bolanowskim, który od kilku lat pracuje w bankach arabskich oraz z Januszem Diemko, ekspertem rynku płatniczego.

Wszystkie odcinki dostępne są na pb.pl/dosluchania oraz w Twojej aplikacji podcastowej, np. Spotify.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane