Płatności w Europie coraz lepsze

opublikowano: 23-08-2015, 22:00

Badania EOS „Europejskie praktyki płatnicze”

Europejscy kontrahenci są coraz bardziej wiarygodni — wynika z badania EOS „Europejskie praktyki płatnicze”, przeprowadzonego na 2800 przedsiębiorstwach w 13 krajach europejskich. Podczas kiedy w 2014 r. w Europie Zachodniej co czwarta faktura była regulowana po terminie albo niezapłacona (24 proc.), obecnie problemy są tylko z jedną piątą.

— Europa wychodzi z ekonomicznie burzliwego okresu i znajduje się w znacznej mierze w fazie wzrostowej. Niskie stopy procentowe sprawiają, że firmy mają większą płynność finansową, dzięki której mogą obsługiwać swoje zobowiązania — mówi Hans-Werner Scherer, prezes grupy EOS. W ostatnim czasie terminy płatności znacząco skróciły firmy hiszpańskie — ze średnio 64 do 45 dni.

Długie terminy wciąż oferuje Grecja (51 dni), Rosja (41 dni) i Słowacja (40 dni). Najkrótsze są na Węgrzech (33 dni) i w Polsce (35 dni). Jednak nadal aż co ósma firma z Europy Zachodniej i prawie co siódma we Wschodniej ma kłopoty z płynnością finansową z powodu zaległości płatniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu