Platyna najdroższa od 6 lat

opublikowano: 10-02-2021, 12:44

Kurs platyny przekroczył 1200 USD za uncję i jest najwyższy od sześciu lat w związku z oczekiwaniem zmniejszenia podaży metalu m.in. z powodu zaostrzenia norm ochrony środowiska.

Platyna jest wykorzystywana głównie w katalizatorach układów wydechowych samochodów. Analitycy zwracają uwagę, że w ubiegłym roku „została w tyle” w porównaniu z innymi metalami.

- Optymizm co perspektyw przemysłu i popytu na auta, zaostrzenie reguł emisji, a w ostatnich dniach także osłabienie dolara spowodowały wzrost kursu platyny - powiedziała Georgette Boele, strateg ABN Amro Banku.

Jej zdaniem, w dłuższej perspektywie widać potencjał dalszego wzrostu ceny metalu, który wciąż wydaje się tani w relacji do palladu i złota.

Notowania platyny od początku 2021 roku
Notowania platyny od początku 2021 roku

World Platinum Investment Council zwraca uwagę, że w tym roku może być notowany niedobór platyny po tym jak doszło do zakłóceń produkcji w jednej z jej największych rafinerii w RPA.

Platyna drożała w środę na giełdzie w Londynie o 3,6 proc. do 1224,33 USD. W tym samym czasie złoto drożało o 0,1 proc. do 1840,73 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane