Platyna wciąż znajduje się w centrum uwagi

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 17-01-2013, 00:00

W tym tygodniu po raz pierwszy od 15 miesięcy cena platyny była wyższa niż cena złota.

Psychologiczna bariera 1,7 tys. USD za uncję okazała się jednak nie do przekroczenia, mimo że wszystko wskazuje na to, że metal powinien w dalszym ciągu drożeć. Do wczorajszej korekty platyna podrożała od początku roku o 9,8 proc. To tylko o 0,1 pkt proc. mniej niż w całym 2012 r., kiedy na notowania wpływały informacje o strajku w największej na świecie kopalni platyny w południowoafrykańskim Rustenburgu.

To właśnie z tej kopalni należącej do Platinum Impala, drugiego na świecie pod względem wielkości producenta metali szlachetnych, pochodzi 60 proc. globalnych dostaw platyny. W tym roku za wzrost ceny również w dużym stopniu odpowiadała Republika Południowej Afryki. Spółka Anglo American Platinum, znana jako Amplats, która jest największym producentem platyny na świecie, poinformowała, że ma zamiar zamknąć cztery szyby w RPA.

Oznacza to zmniejszenie rocznej produkcji o 400 tys. uncji — niemal o jedną piątą tego, co dostarcza Amplats na globalny rynek. To nie koniec złych informacji. Ograniczenie wydobycia związane jest ze zwolnieniamipracowników, a to już wywołuje protesty związków zawodowych, które zapowiadany strajk w obronie miejsc pracy wprowadzają w życie. Sytuacja zaczyna być więc podobna do tej z ubiegłego roku w Rustenburgu.

Mimo protestów, szyby prawdopodobnie nie zostaną jednak uruchomione i podaż platyny będzie w dalszym ciągu malała. Już w ubiegłym roku nadwyżka popytu nad podażą wyniosła około 400 tys. uncji — najwięcej od dziesięciu lat. Barclays szacuje, że w tym roku deficyt wyniesie kolejne 38 tys. uncji, a Credit Suisse uważa, że utrzyma się on do 2015 r.

Platyna, podobnie jak pallad czy srebro, używana jest m.in. do produkcji katalizatorów samochodowych. Drożała więc nie tylko w związku z napiętą sytuacją w RPA, ale podobnie jak pallad, po raporcie analityków firmy LMC Automotive, którzy podliczyli, że w ubiegłym roku globalna sprzedaż samochodów przekroczyła wartość 80 mln EUR, a w tym roku wzrośnie o kolejne 2,4 proc. Na warszawskiej giełdzie możliwości inwestowania w platynę są ograniczone. Od kilku lat notowane są tylko certyfikaty RCNMBAOPEN, które odzwierciedlają zmiany wartości koszyka, obejmującego w równych częściach złoto, pallad, platynę i srebro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu