Play w szybkim tempie zdobywa rynek

MEW
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Najmłodszy operator ma już 14,5 proc. udziału w rynku. Analitycy szacują, że klientów traci Plus.

Play pozyskał 320 tys. klientów w pierwszym kwartale i ma ich teraz 7,4 mln. Klienci abonamentowi stanowią 44 proc.

— Utrzymujemy tempo wzrostu mierzone liczbą klientów. Mamy już 14,5 proc. udziału w rynku pod względem liczby klientów i 12,5 proc. pod względem przychodów — mówi Jorgen Bang-Jensen, prezes P4, operatora sieci Play. Na koniec roku spółka chce mieć 15 proc. klientów.

— Jesteśmy na tyle dużym operatorem, że jesteśmy przygotowani do zniwelowania asymetrii stawek międzyoperatorskich MTR z końcem tego roku — mówi Jorgen Bang-Jensen. Asymetria jest po to, by mniejszy operator nie tracił na różnicy w ilości ruchu w sieci. Jak się ma Polkomtel, operator sieci Plus? Telepolis.pl podał, że w pierwszym kwartale stracił 100 tys. klientów. Jeśli te dane się potwierdzą, może to oznaczać, że miał na koniec marca 13,893 mln klientów.

Oznaczałoby to, że Plus coraz bardziej odstaje od operatorów sieci Orange i T-Mobile, którzy mieli odpowiednio 14,612 mln i 14,512 mln klientów. Liczba klientów nie jest do końca miarodajnym wskaźnikiem, bo każdy operator inaczej liczy ważność konta pre-paid. Najważniejsze są przychody i rentowność, które Polkomtel powinien podać pod koniec miesiąca.

To będzie pierwszy papierek lakmusowy efektów przejęcia Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka, który kontroluje też Cyfrowy Polsat. Na razie na rynku słychać głównie o restrukturyzacji, choć pojawiła się pierwsza oferta łączona obu podmiotów.

— Wszyscy muszą ciąć koszty, stawiać na efektywność, bo rynek nie rośnie prawie wcale. Najciekawszym wydarzeniem pierwszego kwartału było wprowadzenie oferty z nielimitowanymi rozmowami w ramach abonamentu — mówi Ryszard Hordyński z AT Kearney.

— Cały czas to P4 najlepiej sobie radzi na rynku, czego dowodem jest pozyskanie prawie140 tys. kart abonamentowych w pierwszym kwartale. Miniony kwartał stanowi dobry prognostyk dla T-Mobile, który będzie w kolejnych miesiącach próbował dogonić Orange. Wszystko wskazuje na to, że pierwsza połowa roku będzie wyjątkowo trudna dla Plusa — zmiany właścicielskie, restrukturyzacja i brak decyzyjności zawsze spowalniają działanie każdej firmy. Pozytywny efekt oferty pakietowej z Cyfrowym Polsatem będzie widać w drugiej połowie roku — mówi Grzegorz Bernatek, szef działu analiz Audytela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu