Plaza Centers raczej nie wypłaci dywidendy za 2008 r.

ISB
opublikowano: 24-11-2008, 15:20

Izraelski deweloper centrów handlowo-rozrywkowych w Europie Środkowo-Wschodniej i w Indiach, Plaza Centers, zarejestrowany w Holandii, będzie raczej rekomendował, aby nie wypłacać dywidendy z zysku za 2008 rok, poinformował w poniedziałek prezes spółki Ran Shtarkman.

"Będziemy raczej rekomendowali, aby nie wypłacać dywidendy" - powiedział Shtarkman dziennikarzom, zastrzegając, że będzie to jeszcze przedmiotem analiz i rozmów z 20 największymi akcjonariuszami spółki.

Prezes podkreślił, że spółka chce, aby środki zostały wydane na okazyjne zakupy nieruchomości do swojego portfela, po cenach obniżonych ze względu na obecny kryzys finansowy.

Powtórzył, że Plaza Centers znajduje się w dobrej pozycji, dzięki znaczącym zasobom gotówki. spółka podała, że jej gotówkowe zasoby wynoszą obecnie ok. 190 mln euro.

Z zysku za 2007 rok, wynoszącego 227 mln euro netto, firma wypłaciła 57 mln euro dywidendy. Po pierwszym półroczu zysk netto wyniósł 44,5 mln euro.

Ostatnio spółka informowała, że jej ambicją jest wzmacnianie jej obecności na nowych rynkach, takich jak Indie, gdzie Plaza pojawiła się niedawno, oraz Ukraina, gdzie spółka dopiero szuka dróg rozwoju. "Liczę, że w 2009 roku sfinalizujemy pierwszy deal na Ukrainie" - powiedział Shtarkman w poniedziałek.

Plaza Centers deklarowała, że będzie kontynuować sześć projektów znajdujących się na etapie budowy (Casa Radio, Ciuc w Rumunii, Liberec w Czechach, Koregaon Park w Indiach, Ryga na Łotwie oraz Kragujevac w Serbii).

Obecnie Plaza Centers jest zaangażowanie w 32 projekty: siedem z nich zlokalizowanych jest w Rumunii, sześć - w Polsce, sześć - w Indiach, cztery - w Czechach, trzy - na Węgrzech, trzy - w Serbii oraz po jednym w Bułgarii, na Łotwie i w Grecji.

Projekty te znajdują się na różnej fazie rozwoju - od zakupu ziemi poprzez planowanie po finalizowanie budowy. Ponadto Plaza negocjuje obecnie zakup ziemi pod szereg kolejnych projektów deweloperskich w całej Europie Środkowo-Wschodniej i w Indiach.

W III kw. br. spółka nie dokonała żadnych zakupów ziemi, ale jej całkowite inwestycje w tym roku sięgnęły ok. 190 mln euro - zostały one przeznaczone na zakup czterech nowych projektów, rozwój posiadanych aktywów oraz zakup 50% udziałów w Koregaon Park i stworzenie spółki joint-venture z Elbit Imaging, przeznaczonej na rynek indyjski.

Plaza Centers jest notowana na GPW (od października 2007 r.) oraz na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (od listopada 2006 r.) i, zgodnie z regulacjami obowiązującymi na giełdzie londyńskiej, publikuje raporty finansowe co pół roku, nie co kwartał. Środowy komunikat jest więc jedynie komentarzem, a nie pełnym raportem kwartalnym.

Plaza Centers NV jest pośrednią własnością Elbit Imaging Ltd., izraelskiej spółki publicznej, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (Izrael) i na NASDAQ Global Market w USA. Plaza Centers należy do grupy spółek Europe Israel, kontrolowanej przez założyciela, Mordechaja Zissera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Plaza Centers raczej nie wypłaci dywidendy za 2008 r.