PLN bez większych zmian, rynek czeka na ECB

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 29-02-2016, 07:55

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego po posiedzeniu G20. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,3678 PLN za euro, 3,9951 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0089 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5359 PLN względem brytyjskiego funta. Rentowności krajowego długu wyraźnie wzrosły i wynoszą 2,961% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie sesje nie przyniosły istotniejszych zmian  na wycenie złotego czy krajowego długu. Najciekawsze ruchy obserwowaliśmy w piątek po tym jak lepsze dane fundamentalne z USA spowodowały spadki na wycenach długu, co przełożyło się również na skokowy wzrost krajowych rentowności oraz podbicie kwotowań USD/PLN. W przypadku pozostałych zestawień trendy (m.in. spadkowe na EUR/PLN czy GBP/PLN) zostały utrzymane. Co ciekawe wskazywana przeze mnie tendencja do lepszego zachowywania PLN na tle koszyka została wyhamowana (korekta na PLN/HUF). W dalszym ciągu jednak wydaje się, iż czynniki fundamentalne będą stanowić wsparcie dla PLN wobec m.in. CZK czy HUF’a. W szerszym ujęciu zakończone spotkanie G20 nie przyniosło większego impulsu, gdzie decydenci nie zdecydowali się na wprowadzenie skoordynowanych działań mogących wesprzeć globalny wzrost. Warto jednak zauważyć wyraźnie odniesienie do zagrożeń wynikających z potencjalnego Brexitu, co lokalnie może wesprzeć wycenę GBP również wobec PLN. Z lokalnego punktu widzenia warto wspomnieć również o wymienionym składzie RPP, gdzie początkowe oczekiwania co do obniżek stóp zostały zastąpione założeniem utrzymania aktualnych poziomów. Warto jednak pamiętać, iż ewentualne zwiększenie programu QE przez EBC, lub inne działania stymulujące, stanowić będą czynnik mogący przywrócić spekulacje nt. obniżek również w Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy finalne dane dot. PKB za IV kw., gdzie rynek spodziewa się odczytu na poziomie 3,6% r/r. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się odczytowi sprzedaży detalicznej w Niemczech oraz inflacji HICP w Strefie Euro za luty (oczek. 0,0% r/r). Popołudniu uwaga inwestorów skupiona będzie na wskazaniu Chicago PMI za luty (oczek. 53 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia widocznym jest, iż początek tygodnia przynosi próbę korekty wzrostowej ostatniego umocnienia PLN. Na EUR/PLN obserwujemy zbudowanie platformy wokół 4,35-4,37 PLN z której może mieć miejsce odreagowanie w kierunku 4,3960 PLN. USD/PLN zmaga się z oporem na 4,00 PLN podczas gdy GBP/PLN wyhamował spadki przy wsparciu na 5,50 PLN.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych DM BOŚ

Polecane