Płock ciągle czeka na inwestora

Tadeusz Stasiuk
04-01-1999, 00:00

Płock ciągle czeka na inwestora

Coraz silniejsza konkurencja na rynku budowlanym powoduje, iż wiele spółek — by móc spokojnie patrzeć w przyszłość — zmuszonych jest poszukiwać strategicznego inwestora lub też przeprowadzać fuzje. Także i płocki Mostostal w najbliższym czasie musi podjąć konkretne w tym celu działania.

OBECNIE największym udziałowcem spółki jest bliźniacza firma z branży, Mostostal Warszawa. Posiada on strategiczny pakiet akcji Mostostalu Płock, który stanowi 32,65 proc. kapitału akcyjnego Płocka i upoważnia do 20,04 proc. głosów na WZA spółki. Tym samym warszawski Mostostal ma decydujący wpływ na strategię rozwoju i zarządzanie spółką. Fakt ten nabiera istotnego znaczenia, jeśli weźmie się pod uwagę to, że stołeczny Mostostal przeprowadza obecnie fuzję z Mostostalem Siedlce. Po zakończeniu tego procesu nie jest wykluczone, iż kolejną firmą, jaka zostanie wchłonięta, może okazać się Mostostal Płock. Zdaniem przedstawicieli Mostostalu Warszawa, takie rozwiązanie wydaje się prawdopodobne. Spółka zamierza albo doprowadzić do fuzji, albo w dalszym ciągu zwiększać swoje zaangażowanie w Płocku.

Podstawową działalnością Mostostalu Płock jest produkcja budowlano-montażowa. Skoncentrowana głównie na montażu instalacji dla przemysłu petrochemicznego, chemicznego, drzewnego. Firma zajmuje się także budową i montażem zbiorników stalowych, hal przemysłowych, rurociągów. Specjalizacja w produkcji i serwisie urządzeń dla branży chemicznej umożliwia dostęp do lukratywnych kontraktów realizowanych na zlecenie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociagów Naftowych. Działalność ograniczona jest przede wszystkim do rynku lokalnego, gdzie realizowane jest około 75 proc. przychodów.

WYNIKI finansowe, jakie osiąga Mostostal Płock, stoją na przyzwoitym poziomie. Po jedenastu miesiącach przychody ze sprzedaży wyniosły już 114,5 mln zł i praktycznie zrównały się z czerwcowymi prognozami zarządu (115 mln zł). W tym samym czasie wypracowany przez spółkę zysk netto zamknął się kwotą 6,4 mln zł i był o niecałe 10 proc. niższy od planowanych na ten rok. W porównaniu z analogicznym okresem 1997 roku sprzedaż Mostostalu wzrosła o blisko 30 proc., zaś wynik finansowy netto był o 10 proc. wyższy niż przed rokiem. Z uwagi na wysoką realizację wcześniejszych założeń i sezonowość sprzedaży należy oczekiwać znacznego przekroczenia tegorocznych planów.

AKCJE Mostostalu Płock notowane są na rynku podstawowym GPW od 16 września. Debiut spółki przypadł na bardzo niekorzystny dla giełdy okres (kryzys rosyjski), ale mimo to nie był zły. Cena pierwszego notowania ustaliła się na tym samym poziomie co cena emisyjna (18 zł), co dało zerową stopę zwrotu. Potem było już gorzej i akcje spółki taniały aż do przesilenia pod koniec pierwszego tygodnia października, kiedy to ich cena spadła do około 12 zł. Od tamtej pory akcje Mostostalu znajdują się w trendzie wzrostowym a ich kurs oscyluje wokół 17 zł.

ZDANIEM giełdowych analityków warte podkreślenia są silne związki kooperacyjne Mostostalu Płock z Petrochemią. Pozwalają one na zapewnienie stałego dopływu zamówień oraz mają dobry wpływ na wizerunek Mostostalu. Pozytywnie też należy ocenić przejrzysty plan strategii rozwoju, zakładający dalszą współpracę z Mostostalem Warszawa. Analitycy rekomendując trzymanie papierów płockiej spółki obawiają się jedynie wypłat dywidend, które mogą spowolnić tempo inwestycji. Zagrożeniem jest w tym wypadku duży udział pracowników w akcjonariacie, którzy mogą wymuszać korzystne dla nich rozwiązania finansowe. Na korzyść spółki przemawia fakt, że znajduje się ona ciągle w fazie szybkiego rozwoju, jednak konieczne jest znalezienie silnego partnera strategicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Płock ciągle czeka na inwestora