Czytasz dzięki

Płynie woda, nie płyną pieniądze

Firmy wodno-kanalizacyjne mogą nie dostać rządowej pomocy, nawet jeśli klienci nie zapłacą za ich usługi.

Epidemia komplikuje funkcjonowanie zakładów wodno-ściekowych. Od lat walczą z wirusami i bakteriami, oczyszczając ścieki i uzdatniając wodę. Teraz, by mieć pewność, że groźne mikroby, takie jak SARS-CoV-2, zostaną wyeliminowane, niektóre przedsiębiorstwa zaczęły ją chlorować. Z ich zapewnień i komunikatów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że dostarczana konsumentom woda jest zdatna do spożycia. Dużym problemem jest też organizacja pracy w terenie. Część zadań, np. odczyt wodomierzy, wykonywana jest zdalnie. Największym wyzwaniem jest jednak utrzymanie płynności.

Tadeusz Rzepecki, przewodniczący rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i szef Tarnowskich Wodociągów, informuje, że wiele firm z branży nie przewiduje znaczącego spadku dostaw wody czy odbioru ścieków, mogą jednak mieć niższe przychody.

— Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne otrzymują wiele wniosków o odroczenie zapłaty, np. o 60 dni. Nie mogą odmówić dostaw wody, ale obawiają się, że przesunięcie płatności zachwieje ich płynnością finansową.Jeśli klient upadnie, będą miały problem z wyegzekwowaniem należności — mówi Tadeusz Rzepecki.

Zwraca uwagę, że takie podmioty mogą nie zakwalifikować się do rządowego wsparcia przeznaczonego dla firm, które są w stanie wykazać spadek sprzedaży.

Negatywnie skutki odczują także spółki wodno-ściekowe, których dostawy spadają. Paweł Hryciów, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (MWiK) w Kołobrzegu, informuje, że z powodu zamknięcia wielu hoteli i uzdrowisk zapotrzebowanie na usługi spółki jest mniejsze.

— Ich zamknięcie było konieczne, ale przysparza problemów wielu kooperantom, nie tylko dostawcom wody, ale też pralniom czy firmom sprzątającym — mówi Paweł Hryciów.

Spodziewa się spadku sprzedaży o kilkanaście procent. To nie zakwalifikuje firmy do rządowej pomocy. Prezes liczy jednak, że jeśli pandemia się przedłuży, MWiK otrzyma wsparcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane