PMB bliżej partnera

Katarzyna Kozińska
16-01-2001, 00:00

PMB bliżej partnera

Na przełomie stycznia i lutego wojewoda podlaski zaprosi inwestorów do rokowań w sprawie prywatyzacji zakładów Przemysł Mięsny Białystok. Leszek Sadowski, kontraktowy menedżer zarządzający fabryką, przez wiele miesięcy wstrzymywał rozpoczęcie przekształceń, gdyż chciał, aby firma utrzymała niezależność.

Jeszcze w styczniu lub tuż na początku lutego wojewoda podlaski zaprosi inwestorów do udziału w prywatyzacji zakładów Przemysł Mięsny Białystok.

Chętni już są

Ogłoszenie ukaże się natychmiast po zatwierdzeniu analizy przedprywatyzacyjnej fabryki, przygotowanej przez firmę doradczą.

— Inwestor zostanie wybrany w drodze rokowań. Majątek Skarbu Państwa będzie aportem wniesiony do spółki z większościowym udziałem wybranego partnera — mówi Elżbieta Pawluczuk z Wydziału Przekształceń Własnościowych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Udział Skarbu Państwa w przyszłej spółce zostanie wynegocjowany w czasie rozmów z kandydatem na inwestora.

Firmą interesuje się kilku inwestorów krajowych i zagranicznych.

Elżbieta Pawluczuk nie chce jednak rozmawiać o firmach, które złożyły swoje listy intencyjne.

— Poczekajmy aż wpłyną konkretne oferty — tłumaczy.

Ambitny zarządca

PM Białystok jest jedyną firmą z branży mięsnej zarządzaną przez dyrektora, z którym Ministerstwo Skarbu Państwa zawarło kontrakt menedżerski. Przez wiele miesięcy Leszek Sadowski, szef zakładu, nie podejmował decyzji o rozpoczęciu prywatyzacji. Jednak trudna sytuacja przemysłu mięsnego wymusiła jego zgodę na wprowadzenie do firmy partnera, który będzie w stanie dofinansować przedsiębiorstwo i rozwinąć jego działalność poza granicami regionu.

Z wypowiedzi udzielanych przez dyrektora PMB ponad rok temu wynika, że wprowadzenie inwestora strategicznego do firmy traktował jako ostateczność. Wtedy, z dwojga złego, wolał upublicznienie firmy na giełdzie. Leszek Sadowski nie zdecydował się również na komercjalizację zakładu. Konkurenci z branży mięsnej chwalili sposób, w jaki zarządzał państwową firmą, ale już wówczas przewidywali, że prywatyzacji nie uda się uniknąć.

W ciągu ostatnich kilku lat inwestycje na modernizację fabryki wyniosły około 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PMB bliżej partnera