PMI dla usług w strefie euro zszedł poniżej progu rozwoju

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-09-2022, 11:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po raz pierwszy od marca 2021 r. wskaźnik PMI dla sektor usług, dominującego w gospodarce strefy euro zszedł poniżej progu 50 pkt. oddzielającego rozwój od kurczenia się danego segmentu, informuje Reuters.

Adobe Stock

Opracowywany przez Markit Economics wskaźnik w finalnym oszacowaniu na sierpień 2022 r. zszedł do poziomu 49,8 pkt z 51,2 pkt odnotowanych w lipcu. Ekonomiści zakładali co prawda jego zniżkę, ale oczekiwali utrzymania się wartości indeksu ponad progiem 50 pkt (mediana wynosiła 50,2 pkt).

Natomiast złożony PMI, obejmujący również produkcję zszedł do 18-to miesięcznego minimum na wysokości 48,9 pkt z 49,9 pkt w lipcu, i także był nieco gorszy od mediany prognoz, która wynosiła 49,2 pkt.

Drugi miesiąc pogarszającej się koniunktury w strefie euro zwiększa prawdopodobieństwo spadku PKB w trzecim kwartale – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista biznesu w S&P Global.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane