PO chce ułatwień dla start-upów

PAP, Sylwia Wedziuk
opublikowano: 14-10-2014, 00:00

Dziś rząd przedstawi opinię na temat projektu przewidującego wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla firm rozpoczynających działalność.

Posłowie PO przygotowali projekt wakacji od ubezpieczeń społecznych. Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma przedstawić opinię na temat tej propozycji. Przewiduje ona, że przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne albo w ramach umowy spółki cywilnej w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej będą mogli skorzystać z minimalnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 20 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia zamiast 30 proc.

Z tego rozwiązania nie mogłyby skorzystać osoby, które prowadzą albo w okresie ostatnich 36 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły firmę. Nowe rozwiązanie wykluczałoby także tych, którzy działalność wykonywaliby wyłącznie na rzecz byłego pracodawcy. Projekt przewiduje ponadto złagodzenie warunków korzystania z instytucji kredytu podatkowego, który polega na zwolnieniu z obowiązku zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności.

Zgodnie z obecnymi przepisami można z niego skorzystać w roku podatkowym następującymbezpośrednio po roku, w którym podatnik rozpoczął działalność gospodarczą, pod warunkiem, że prowadził ją co najmniej przez pełnych 10 miesięcy. Jeżeli wymóg 10 miesięcy nie został spełniony, z kredytu można skorzystać dwa lata po roku, w którym rozpoczęto prowadzenie tej działalności. Poza tym możliwość skorzystania z kredytu jest obwarowana koniecznością spełnienia szeregu innych warunków. Nowy projekt zakłada, że z kredytu podatkowego przedsiębiorcy mogliby korzystać od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej.

— To wydaje się absolutnie logiczne, skoro ma to być pomoc na starcie prowadzenia działalności gospodarczej — czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto autorzy projektu proponują wydłużenie czasu stosowania wspomnianego kredytu do pełnych 2 lat podatkowych, licząc od rozpoczęcia prowadzenia działalności, a także skrócenie okresu, w którym przedsiębiorca nie prowadził działalności przed skorzystaniem ze zwolnienia, z 3 do 2 lat. Projekt znosi też m.in. wymóg zatrudniania w okresie poprzedzającym rok korzystania ze zwolnienia co najmniej pięciu osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz osiągnięcia określonych przychodów. Zdaniem autorów, proponowane zmiany zaktywizują osoby dotychczas bezrobotne do podejmowania działalności gospodarczej, także te w wieku 50 plus, i nie wpłyną negatywnie na budżet państwa oraz budżety jednostek samorządu terytorialnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, Sylwia Wedziuk

Polecane