Po kredyt do pośrednika

opublikowano: 07-02-2013, 00:00

Expander stworzył zespół doradców, którzy zajmują się szukaniem najlepszych ofert finansowych dla firm. Ciężki kawałek chleba.

Pośrednictwo kredytowe kojarzy się głównie z kredytami mieszkaniowymi i pomimo podejmowanych prób zdywersyfikowania działalności, hipoteki są dla brokerów podstawowym źródłem dochodów. Expander, najstarszy na rynku gracz w tej branży, próbuje wyłamać się z tego schematu i wchodzi na rynek kredytów dla małych, średnich i dużych firm.

O kredytach dla firm myślało już kilku pośredników, temat okazał się jednak za trudny do ugryzienia. Know-how zdobyte w obsłudze klientów detalicznych nie sprawdza się w przypadku pośrednictwa dla firm, ponieważ każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Andrzej Oślizło, prezes Expandera (menedżer z doświadczeniem w zarządzaniu finansami dużych korporacji, wyniesionym z Schenker/DB Group czy PLL LOT), uważa, że znalazł klucz otwierający drzwi do tego rynku.

— Budujemy zespół fachowców z rynku pośrednictwa i bankowości zarówno do pracy w centrali, jak i bezpośredniej obsługi klientów biznesowych. Mamy już w centrali specjalistów, którzy są w stanie przygotować najlepszą ofertę kredytową dla klienta firmowego, znają zagadnienia związane z analizą dokumentów finansowych firmy, potrafią przygotować uproszczony biznesplan czy obliczyć przepływy pieniężne — mówi Andrzej Oślizło.

Docelowo spółka chce oferować firmom usługi obejmujące również przygotowanie pełnej dokumentacji, nawet dla skomplikowanych transakcji. Zasady współpracy z klientem są podobne jak na rynku detalicznym. Expander pełni rolę pośrednika wyszukującego najbardziej optymalne rozwiązanie dla zainteresowanego pozyskaniem finansowania.

— Duże korporacje dysponują zespołami oceny ryzyka, mają relacje z kilkoma bankami, znają oferty. Średnie i małe nie posiadają takich kompetencji. Możemy zaoferować im pomoc w przygotowywaniu biznesplanów, wyborze sposobu finansowania, banku, znalezieniu zabezpieczeń — wyjaśnia prezes Oślizło. Pośrednik podpisał umowy z kilkunastoma bankami na sprzedaż kredytów firmowych oraz prowadzi rozmowy z kolejnymi, w tym z bankami spółdzielczymi, których oferta, jak uważa Andrzej Oślizło, może stanowić ciekawą alternatywę wobec oferty banków komercyjnych.

Usługa za podstawowy pakiet, czyli pośrednictwo kredytowe, tak jak w przypadku detalu, jest za darmo. Pośrednictwo kredytowe dla firm jest rozwiązaniem nowym na rynku, ale Expander nie jest pierwszym pośrednikiem, który tym się zainteresował. Pośredniczyć między bankami i firmami chciała ostatnio Idea Expert, z grupy Idea Banku, lecz na razie zarzuciła ten projekt.

— To bardzo ciężki kawałek chleba, który może też być bardzo fajnym kawałkiem biznesu pośrednictwa, ale wymaga mocnego zaangażowania kluczowych menedżerów w spółce i dobrego zespołu doradców — mówi przedstawiciel branży pośrednictwa finansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu