Po latach prezes się doczekał

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Jest umowa z resortem obrony, na którą prezes Techmeksu czekał ponad trzy lata. Na razie chodzi o 10 mln zł.

Bielski Techmex, spółka specjalizująca się w systemach informacji przestrzennej (GIS), podpisał wczoraj poprzez swoją firmę zależną SCOR umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej (MON).

— Czekałem na to ponad trzy lata — mówi Jacek Studencki, prezes Techmeksu.

Umowa na usługi z zakresu GIS ma charakter ramowy i będzie obowiązywać przez trzy lata. Jej wartość określono na ponad 10 mln zł.

— Ale to jest minimum. Szacuję, że realna wartość będzie nie mniejsza niż 10 mln zł, ale rocznie — twierdzi Jacek Studencki.

I dodaje, że będą z tego także inne korzyści. Umowa z MON otwiera bowiem drogę do realizacji podobnych zleceń także w innych krajach. Prezes już zerka na Litwę, Łotwę, Ukrainę czy Słowenię.

Techmex zapowiadał, że w tym roku zrealizuje zlecenia z zakresu GIS na 60 mln zł. Teraz zapewnia, że tyle będzie. W 2007 r. liczba ta na pewno przekroczy 80 mln zł.

— To są bardzo ostrożne szacunki — twierdzi prezes.

Techmex nie publikował prognoz, ale Jacek Studencki przyznaje, że 8 mln zł zysku, jakie wyliczyli analitycy, to dobry poziom. W 2005 r. grupa wypracowała na czysto niespełna 3,2 mln zł. A rok przyszły ma być jeszcze lepszy — należy się spodziewać kilkunastu milionów złotych zysku.

Drugim elementem wczorajszego porozumienia z MON jest zwiększenie przez Agencję Mienia Wojskowego zaangażowania w SCOR do 50 proc. Wcześniej Techmex kontrolował 88 proc. kapitału tej firmy.

— Agencja wpłaciła 19 mln zł. Dzięki temu teraz możemy zdobywać zlecenia wojskowe bez przetargu, poza ustawą o zamówieniach publicznych — wyjaśnia Jacek Studencki.

Łączne inwestycje Techmeksu w SCOR to tylko 12 mln zł, ale dokonane zostały wcześniej, przy mniejszej wartości spółki. Wojskowa agencja za 50 proc. musiała zapłacić więcej, a wniosła jeszcze budynek na siedzibę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu