"PO nie zna się na gospodarce"

PAP
opublikowano: 25-06-2009, 14:42

Aleksandra Natalli-Świat (PiS) przedstawiając w czwartek w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego oceniła, że kryzys finansowy pokazał, iż Platforma Obywatelska nie zna się na gospodarce.

Jak powiedziała Natalli-Świat, w styczniu 2009 roku jej partia w programie antykryzysowym napisała, że "kryzys nie jest winą PO, ale kryzys pokaże, czy zna się ona na gospodarce". "Dziś możemy udzielić odpowiedzi i niestety jest ona następująca: PO nie tylko nie zna się na gospodarce, ale co więcej nie chce słuchać głosów i porad płynących od różnych środowisk" - zaznaczyła.

Ministrowi finansów zarzuciła przyjęcie nierealnych założeń do budżetu na rok 2009 i postawienie sobie w zeszłym roku złych priorytetów: utrzymanie deficytu budżetowego i szybkie dążenie do strefy euro.

Natalli-Świat mówiła, że po tym jak negatywne zjawiska kryzysowe "rozlały się na świecie", jej ugrupowanie postulowało urealnienie założeń budżetu: poziomu deficytu, wpływów podatkowych i wysokości prognozowanego wzrostu gospodarczego.

"Wchodziliśmy z założenia, że bezpieczniej jest przyjąć niższe, ale realistyczne dane, niż w trakcie roku dokonywać zmian. Nowelizacja budżetu to nie tylko prestiżowa porażka, żaba do przełknięcia dla ministra finansów, to zmiany utrudniające realizację wydatków zadań publicznych" - podkreślała Natalli-Świat.

Jak zaznaczyła, utrzymywanie budżetu, o którym wszyscy wiedzą, że jest nierealny, to "skrajnie nieodpowiedzialne dezorganizowanie finansów publicznych". Jej zdaniem, taka sytuacja spowodowała spowolnienie wydatkowania środków publicznych, które mogłyby pomagać naszej gospodarce. Tłumaczyła, że ministerstwa nie wiedząc, ile mają środków i nie chcąc zostać z niezapłaconymi fakturami, wstrzymywały się decyzjami.

"To jest nasz podstawowy zarzut. W ten sposób ministerstwo finansów, w ten sposób pan minister Rostowski zamiast przeciwdziałać kryzysowi dodatkowo go pogłębia" - oceniła posłanka PiS

Podkreśliła, że przyjęto na rok 2009 budżet nierealny, wbrew opinii większości ekspertów. Przyznała, że co prawda sytuacja jest dynamiczna i podczas prac nad budżetem również była inna, ale - pytała - czy uprawnia to do przyjęcia najmniej prawdopodobnych prognoz?

Podkreśliła też, że rząd przyjął "absolutnie błędne priorytety" - utrzymanie deficytu na poziomie ok. 18 mld zł i dążenie do jak najszybszego wejścia do strefy euro, które uznano za remedium na kryzys. "Dziś już nikt nie proponuje nam, żebyśmy znaleźli się w takie sytuacji jak Słowacja (która przyjęła euro), czy kraje bałtyckie, które sztywno powiązały swój kurs z euro" - dodała.

Posłanka PiS zarzuciła też rządowi, że nie realizuje pakietu antykryzysowego. Według niej, Plan Stabilności i Rozwoju przyjęty w zeszłym roku, choć zawierał słuszne projekty, miał charakter propagandowy. "Do dziś zrealizowano ok. 1/4 zamierzeń z tego dokumentu, mimo że w samym dokumencie czytamy, że wszystkie wymienione w pakiecie projekty legislacyjne, inicjatywy i rozporządzenia zostaną przyjęte przez rząd do końca grudnia" - zaznaczyła Natalli-Świat.(PAP)

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane