Czytasz dzięki

Po pierwsze, uczciwość

Marcin Klimczak, partner w PwC, lider zespołu usług śledczych i wykrywania nadużyć
opublikowano: 25-03-2020, 22:00

Ten rok dla wszystkich firm jest zupełnie inny przez sytuację wywołaną pandemią koronawirusa.

Firmy bardzo szybko musiały zareagować i zmienić z dnia na dzień sposób funkcjonowania. Co więcej, nadal nie wiemy, jak trwający kryzys będzie się rozwijał ani jaka będzie ostatecznie skala jego wpływu na biznes.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że w tym momencie etyka i uczciwość nie zeszły na drugi plan, są jeszcze bardziej istotne w czasie zagrożenia, jakie obecnie przeżywamy. Proste ujęcie gospodarki jako systemu naczyń połączonych każe nam jeszcze mocniej dbać nie tylko o własną organizację, ale o wszystkie relacje biznesowe i interesariuszy.

Kolejna, szósta już edycja konkursu „Etyczna Firma” udowodniła nam, że inicjatywa — a przez to samo zagadnienie etyki w biznesie — cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W porównaniu do poprzedniego roku otrzymaliśmy 20 proc. więcej odpowiedzi.

W dzisiejszych czasach idea konkursu wydaje się jeszcze bardziej ważna. Od pięciu lat nagradzamy te organizacje, które najlepiej radzą sobie w kwestii wdrażania etycznych zasad, ale przede wszystkim pokazujemy, że dzięki uczciwości i postępowaniu fair play osiąga się niezwykłe sukcesy. Jest jeszcze trzeci element konkursu, równie ważny, czyli wymiana wiedzy. W tym celu zorganizowaliśmy Forum Super Etycznych Firm — do udziału zaprosiliśmy przedsiębiorstwa, które co najmniej trzy razy otrzymały tytuł Etycznej Firmy. Pogłębiona dyskusja pozwoliła nam jeszcze lepiej zrozumieć wspólne cechy etycznych przedsiębiorców.

Wartości etyczne, kodeksy i procedury, systemy zgłaszania nieprawidłowości, szkolenia i programy dla pracowników, etyczna współpraca z klientami i interesariuszami oraz społeczna odpowiedzialność biznesu — to kluczowe obszary, które bierzemy pod uwagę w konkursie. Efektywne systemowe działania w nich wszystkich wyróżniają etyczne firmy.

PwC od początku istnienia konkursu „Etyczna Firma” jest jego partnerem merytorycznym, budując świadomość przedsiębiorstw w zakresie zarządzania ryzykiem nadużyć. Co roku grono etycznych firm jest coraz większe. Serdecznie gratuluję wszystkim tegorocznym laureatom i wyróżnionym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Klimczak, partner w PwC, lider zespołu usług śledczych i wykrywania nadużyć

Polecane