Czytasz dzięki

Po pożyczkę i energię na LiberX

opublikowano: 07-05-2018, 22:00

Liber Finance chce maksymalnie uprościć wzięcie pożyczki czy zmianę dostawcy energii — europejski start-up rusza z nową marką

Europejski start-up Liber Finance z siedzibą w Polsce, który specjalizuje się w agregowaniu i sprzedaży produktów finansowych i ubezpieczeniowych przez internet, rusza z nowym projektem — platformą LiberX. Za jej pośrednictwem można nie tylko pożyczyć pieniądze, ale również zmienić dostawcę energii. W przyszłości chce zaprosić do współpracy kolejne branże, np. gazową czy telekomunikacyjną.

CZAS NA PLATFORMY:  Liber Finance Group to start-up, który dostarcza na rynek rozwiązania technologiczne do dystrybucji produktów i usług w internecie. Na rynku zadebiutował w 2014 r. w Norwegii. Dwa lata później zarejestrował spółkę córkę w Polsce, gdzie znajduje się jego centrala. Przemysław Ćwikła, dyrektor zarządzający, mówi, że fintech ma ambitne plany podboju Europy Środkow-Wchodniej z Warszawy.
Zobacz więcej

CZAS NA PLATFORMY: Liber Finance Group to start-up, który dostarcza na rynek rozwiązania technologiczne do dystrybucji produktów i usług w internecie. Na rynku zadebiutował w 2014 r. w Norwegii. Dwa lata później zarejestrował spółkę córkę w Polsce, gdzie znajduje się jego centrala. Przemysław Ćwikła, dyrektor zarządzający, mówi, że fintech ma ambitne plany podboju Europy Środkow-Wchodniej z Warszawy. Fot. Marek Wiśniewski

— Wiele osób nie rozumie skomplikowanych rachunków za media, dlatego też nie szuka tańszego dostawcy. Chcemy pomóc naszym klientom w wyborze najkorzystniejszej oferty. Wystarczy, że prześle do nas zdjęcie lub skan faktury, a nasza sztuczna inteligencja zajmie się resztą — mówi Przemysław Ćwikła, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za polski rynek w Liber Finance.

Do start-upu dołączył niespełna rok temu. Wcześniej przez kilkanaście lat związany był z branżą bankową, ubezpieczeniową i e-commerce, gdzie odpowiadał za strategię cyfryzacji i dystrybucję wielokanałową.

Finansowy ekspres

Pilotaż LiberX rusza właśnie na rynkach skandynawskich. Jeszcze w tym roku planowany jest operacyjny start platformy w Polsce. Pochłonie ona jeden z dwóch działających na naszym rynku brandów należących do Liber Finance — Comperking. Niezależnie będzie działał Bankomat online. Pierwszy agreguje produkty banków, a drugi firm pożyczkowych. Obecnie start- -up współpracuje z kilkunastoma podmiotami z branży finansowej, m.in. PKO BP, Aliorem, BGŻ BNP Paribas, Eurobankiem, Aventusem (właścicielem marek Rata na Plus, Smart Pożyczka), Capital Service (właścicielem Kredytu OK), czy Solvenem (właścicielem marki Solven Finanse), a rozmawia z kolejnymi podmiotami. Uruchomienie LiberX będzie niosło za sobą również poszerzenie oferty o nowe usługi finansowe — za pośrednictwem platformy będzie można zamówić m.in. kartę kredytową czy otworzyć rachunek bankowy. Nowości nie zabraknie też przy pożyczkach pozabankowych — klientom będzie doradzać sztuczna inteligencja.

— Wykorzystując nowoczesną technologię i dostępne modele scoringowe, system oszacuje zdolność kredytową klienta jeszczeprzed wysłaniem wniosku do firmy pożyczkowej. Dzięki temu będzie on wiedział, jakie jest prawdopodobieństwo, że otrzyma daną kwotę pożyczki — wyjaśnia Przemysław Ćwikła. Na razie AI (artificial intelligence) nie zostanie wykorzystana przy produktach bankowych sprzedawanych za pośrednictwem platformy należącej do Liber Finance. Zdaniem dyrektora zarządzającego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych w Polsce, większość banków nie jest gotowa od strony technologicznej na sprzedaż swoich produktów przez internetowych pośredników.

— Na rynkach skandynawskich praktycznie wszystkie banki posiadają API [interfejs oprogramowania aplikacji, dzięki któremu systemy mogą się ze sobą komunikować — red.], które umożliwia procesowanie wniosków o kredyty przez pośredników. W Polsce sytuacja jest odwrotna. Rynek nie znosi próżni, dlatego też lukę dynamicznie wypełniają firmy pożyczkowe, które bardzo sprawnie reagują na potrzeby rynkowe — uważa Przemysław Ćwikła.

Moda na platformy

Liber Finance zawitał do Polski pod koniec 2016 r. Nie jest jedynym graczem na rynku, który stworzył agregator produktów finansowych. Takim biznesem zainteresował się również Alior Bank. Zainwestował w platformę Bancovo, która oficjalnie ruszyła na początku marca. Do startu przygotowuje się też FinAI. Start-upowi zaufał Krzysztof Domarecki, założyciel i twórca międzynarodowego sukcesu chemicznej grupy Selena FM oraz funduszu inwestycyjnego Fidiasz. W kuluarach mówi się również o tym, że polskim rynkiem zainteresowana jest skandynawska Zmarta, północnoeuropejski lider w zakresie usług customer finance, która należy do domu mediowego Bauer Media Group. To największy wydawca prasy w Polsce, a także właściciel portalu informacyjnego Interia oraz porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat. Liber Finance nie obawia się konkurencji w Polsce, bo rynek platform nie jest nasycony. Sam szybko rozwija biznes — zatrudnia już blisko 50 pracowników, a do końca przyszłego roku chce mieć ponad dwustuosobowy zespół. Z Warszawy, gdzie znajduje się centrala, Liber Finance chce wejść na kolejne rynki Europy Środkowo- -Wschodniej. Ekspansję zacznie od Estonii, w której właśnie otrzymał licencję pośrednika kredytowego. Start-up jest w trakcie rundy inwestycyjnej.

OKIEM EKSPERTA

Rozwojowy kanał sprzedaży

MICHAŁ SOBOLEWSKI, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Obserwujemy wysyp fintechów. Te, które oferują nowy model biznesowy, mają szansę zaistnieć. Jeśli chodzi o platformy sprzedażowe, to są one na początku drogi — segment jest ciekawy, ale marginalny. Za ich pośrednictwem pożycza się niewielkie kwoty. Warto zauważyć, że tę przestrzeń internetową do dystrybucji swoich produktów sprawniej wykorzystują firmy pożyczkowe. Banki też pożyczają online, ale, w trosce o bezpieczeństwo klientów, niechętnie oferują swoje produkty pośrednikom. Czy to zmieni się w przyszłości, w dużej mierze zależy od upodobań konsumentów, którzy coraz bardziej przekonują się do bankowania w sieci. Ponadto, aby banki chciały ponosić koszty dystrybucji, platforma musiałaby stać się miejscem, gdzie klient zaczyna szukać pożyczki. Z drugiej strony, jak dowodzą doświadczenia w segmencie mikroprzedsiębiorców, czynnikiem decydującym nie jest cena, lecz prosty dostęp do finansowania i szybki proces realizacji. Podsumowując, kanały sprzedaży ewoluują. Być może poszerzenie usług dostępnych na platformie produktów finansowych m.in. o te z sektora energetycznego będzie trafionym pomysłem, który przyciągnie klientów. Jest jednak za wcześnie, aby oceniać pomysł, który jest w powijakach.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane