Po rajdzie złota czas na ropę

Na poprawie nastrojów wokół surowców w marcu w największym stopniu skorzysta ropa, przewidują specjaliści ankietowani przez „PB”

Choć dla towarowego wskaźnika Bloomberg Commodity luty był ósmym z rzędu spadkowym miesiącem, to jednak ceny części najważniejszych surowców zasygnalizowały wyznaczenie twardego dna. Notowania ropy brent ustabilizowały się na koniec miesiąca 33 proc. powyżej zanotowanego w styczniu 12-letniego dołka (od początku roku wciąż tracą 3,5 proc.).

Miedź w miesiąc umocniła się o blisko 3 proc., a złoto dzięki widokom na złagodzenie polityki głównych banków centralnych zyskało 10 proc. Zdaniem ankietowanych przez „PB” ekspertów w oczekiwaniu na dalszą poprawę nastrojów na rynkach surowcowych, w marcu warto postawić na kontynuację zwyżek cen ropy przy jednoczesnej korekcie na rynkach metali szlachetnych.

— Fala obaw o wzrost gospodarczy na świecie powoli słabnie, dlatego surowce, szczególnie przemysłowe, mogą odbijać na koniec pierwszego kwartału. Odbijać powinny również ceny surowców rolnych, choć niektóre z nich mogą dno mieć jeszcze przed sobą — ocenia Michał Stajniak z XTB, który po lutowej edycji rankingu awansował na drugie miejsce.

Aż trzech ekspertów postawiło na spadek cen złota, a zdaniem jednego, tanieć będzie srebro. Perspektywy złota, metalu, który od początku roku pośród obaw o globalne spowolnienie gospodarcze umocnił się o 16,3 proc., budzą jednak kontrowersje. Globalni gracze spekulacyjni zwiększyli pozycje nastawione na zwyżki do najwyższego poziomu od roku, a bank OCBC zapowiedział, że w razie pogłębienia awersji do ryzyka ceny złota mogą wzrosnąć o kolejne 13 proc.

Tymczasem w przypadku ropy pozytywne prognozy specjalistów są zbieżne z pozycjonowaniem się globalnych inwestorów. Przed tygodniem ilość pozycji spekulacyjnych nastawionych na zwyżki cen ropy wzrosła najwyżej od listopada, do czego przyczyniło się porozumienie Rosji i Arabii Saudyjskiej w sprawie zamrożenia produkcji ropy.

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets

Ropa brent

Ostatnie silne odbicie ropy m.in. po doniesieniach, że Rosja porozumiała się z Arabią Saudyjską ws. niezwiększania produkcji, powinno być kontynuowane. Cena znajduje się przy górnym ograniczeniu trzydolarowego kanału, którego przełamanie powinno dać impuls do dalszych zwyżek.

Złoto

Poprawa nastrojów i zwyżki notowań bardziej ryzykownych aktywów powinny spowodować spadki cen metali szlachetnych. Ponadto cena złota dotarła do ważnego oporu, który tworzy górne ograniczenie kanału spadkowego, obserwowanego od połowy 2013 r.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

Pszenica, giełda CBOT

Perspektywa niższych zbiorów w USA oraz słabszy dolar amerykański powinny wesprzeć popyt na zboże pochodzące z upraw w Stanach Zjednoczonych. Ceny są na długoterminowych minimach.

Srebro

Wraz z końcem turbulencji na rynkach finansowych inwestorzy powinni odwrócić się od metali szlachetnych. Wycena ścieżki stóp Fedu jest zbyt ostrożna, a obawy o recesję w USA zdecydowanie przesadzone.

Michał Stajniak

XTB

Ropa WTI

Obawy o wzrost gospodarczy w Chinach nieco ucichły, główni producenci nie czują się komfortowo z obecnymi cenami i zaczynają działać. Niskie ceny odbijają się również na amerykańskiej produkcji, spadając już piąty raz z rzędu. Wszystkie znaki wskazują, że jesteśmy w lokalnym dołku i powinniśmy oczekiwać umiarkowanego, długofalowego odbicia.

Złoto

Ostatnie zwyżki cen były przesadzone. Analiza techniczna podpowiada, że 1250 USD za uncję to dość silny opór.

Ashraf Laidi

Intermarket Strategy

Ropa brent (ticker C01)

Choć ropa ma za sobą cztery spadkowe miesiące z rzędu, w marcu spodziewam się zwyżek sięgających 38 USD za baryłkę. Ceny surowca nie powinny jednak przełamać pułapu 39 USD, a w kwietniu powinny znów spadać.

Pszenica

Pomimo doniesień o spadającej produkcji pszenicy w USA spodziewam się powrotu zniżek na tym rynku. Przyczyni się do tego umacnianie się dolara na początku marca, w związku z rosnącymi szansami na podwyżkę stóp przez Fed. Wszelkie zwyżki nie powinny przekroczyć 454 USD za buszel, po czym ceny powinny spaść do 400-437 USD.

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

Gaz ziemny w USA

Notowania są na tegorocznym minimum, które zarazem przez ostatnich kilkanaście lat powstrzymywało stronę podażową. Przełamanie bariery będzie więc trudne, a dużo bardziej prawdopodobne jest odbicie kursu w górę.

Złoto

Notowania złota wzrosły na skutek emocjonalnej ucieczki inwestorów od ryzyka, jednak żółty kruszec ma problemy z osiągnięciem nowego szczytu cenowego, co sugeruje, że prawdopodobnie zbliża się wyraźniejsze odreagowanie spadkowe.

Tomasz Regulski

Raiffeisen Polbank

Pszenica

Ostatnie spadki w notowaniach pszenicy sprowadziły jej cenę na giełdzie w Chicago do najniższego poziomu od kilku lat. To już ożywiło popyt i rozbudziło oczekiwania na dostosowania po stronie podaży (m.in. spadek areału pszenicy w USA w przyszłym sezonie), co powinno prowadzić do przynajmniej korekcyjnego odbicia cen.

Miedź

Na rynku miedzi wciąż nie ma sygnałów trwałego ożywienia popytu, a z drugiej strony dochodzi do dalszej optymalizacji kosztowej wśród producentów. W rezultacie ostatni wzrost ceny prawdopodobnie zatrzyma się na grudniowych maksimach, a następnie powinniśmy obserwować korektę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy