Po surowcowej burzy powróci temat inflacji

Marcin R.Kiepas
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Pierwszy tydzień maja upłynął na gwałtownej wyprzedaży na rynkach surowcowych. Głównym powodem była decyzja CME o podwyższeniu depozytów zabezpieczających dla kontraktów na srebro. W zestawieniu z mniej jastrzębim od oczekiwań stanowiskiem Europejskiego Banku Centralnego (ECB), co przesuwa oczekiwania odnośnie podwyżki stóp procentowych w Eurolandzie na lipiec, dało to silny impuls do umocnienia dolara. Proces ten wsparły lepsze od prognoz dane o zatrudnieniu w USA w kwietniu oraz obawy o restrukturyzację greckiego długu.

W najbliższych dniach inwestorzy wciąż będą obserwowali sytuację na rynku surowcowym, a o zmianach cen srebra, złota, miedzi i ropy będą decydować notowania głównych walut. W centrum zainteresowania znajdą się też kwietniowe dane o inflacji CPI w USA i Chinach, kwartalny raport Banku Anglii na temat inflacji oraz publikacja wstępnych szacunków dynamiki Produktu Krajowego Brutto w I kwartale tego roku dla większości krajów Unii Europejskiej. Nie można wykluczyć, że wróci temat Grecji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R.Kiepas

Polecane