Pochwal się zieloną technologią

opublikowano: 12-02-2013, 00:00

Ministerstwo Środowiska znajduje w lokalnych firmach najlepsze rozwiązania i pokazuje je światu

To już ostatni dzwonek dla przedsiębiorców z sektora MSP, by zgłosić własną technologię środowiskową do konkursu realizowanego przez Ministerstwo Środowiska (MŚ) w ramach programu GreenEvo — Akcelerator Zielonych Technologii. Jego zadaniem jest promocja rozwiązań polskich konstruktorów i ich transfer na zagraniczne rynki. Nabór do czwartej edycji programu kończy się 18 lutego.

Wśród najlepszych

Na liście dotychczasowych laureatów widnieje 40 przedsiębiorstw. Resortowym hitem eksportowym okazały się produkowane przez firmę Asket brykieciarki Biomasser. Zainteresował się nimi m.in. Instytut Maszyn Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu — urządzenia sprawdzają się przy brykietowaniu wilgotnego surowca, jak słoma ryżowa, sojowa i kukurydziana. Na arenie międzynarodowej sukcesy odnosi również spółka Izodom 2000 Polska, specjalizująca się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Domy w jej autorskiej konstrukcji zbudowano już w ponad 25 państwach świata. Natomiast technologię oczyszczania ścieków opracowaną przez Biogradex-Holding wykorzystano przy budowie oczyszczalni ścieków w wiosce olimpijskiej w Pekinie, firma znalazła kontrahentów również w Estonii i w Szwecji. Państwa europejskie, jak Czechy, Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz Azja (w szczególności Chiny, Japonia, Tajwan i Wietnam) to główne kierunki poszukiwania partnerów biznesowych dla polskich zielonych technologii.

— Kraje azjatyckie rozwijają się w imponującym tempie. To oznacza większe pieniądze i większe zainteresowanie współpracą — na Azję jako najbardziej obiecujący kierunek ekspansji dla polskich technologii wskazuje Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.

Preferowane obszary

Jak wskazują dane zebrane przez resort, aż połowa laureatów dwóch pierwszych edycji programu GreenEvo (lata 2010, 2011) podpisała umowy dystrybucyjne z zagranicznymi partnerami. Promowane przez ministerstwo firmy odnotowały również wzrost przychodów, średnio ponad 30 proc., a z działalności eksportowej o ok. 60 proc. Dodatkowo 18 proc. przedsiębiorstw uruchomiło nowe zakłady produkcyjne, 60 proc. postawiło na dalszy rozwój technologii, a 50 proc. na zwiększenie poziomu zatrudnienia. Zwycięzcy ze wszystkich trzech edycji programu wzięli w sumie udział w 35 zagranicznych misjach handlowych, w których uczestniczyli również przedstawiciele polskiej administracji państwowej. Uczestnictwo w misjach handlowych i wsparcie sprzedaży polskich zielonych technologii na kilku kontynentach to główne przywileje firm wcielonych do akceleratora Ministerstwa Środowiska. Laureaci konkursu mogą również liczyć na szkolenia przygotowujące do ekspansji zagranicznej, kontakty do potencjalnych partnerów biznesowych dopasowanych do profilu firmy i specyfiki technologii oraz promocję marki w kraju. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków. Do GreenEvo mogą zostać wcielone wyłącznie firmy z sektora MSP, które posiadają autorską, innowacyjną technologię wspierającą ochronę środowiska, już skomercjalizowaną, którą można łatwo wprowadzić na rynki zagraniczne.Poszukiwane są nowe rozwiązania dla przemysłu wydobywczego, systemy wspierające monitorowanie i gromadzenie informacji o środowisku naturalnym, technologie sprzyjające ochronie klimatu, wspierające gospodarkę odpadami, technologiewodno-ściekowe oraz wykorzystujące odnawialne źródła energii. W tym roku po raz pierwszy do konkursu mogą być zgłaszane również technologie niskoemisyjnego transportu oraz budownictwo pasywne.

Nasze technologie środowiskowe

Chemadex — technologia oczyszczania ścieków wysokoobciążonych z przemysłu rolno-spożywczego, farmaceutycznego, papierniczego oraz z produkcji biopaliw. Proponowana metoda nie wymaga wcześniejszej separacji zawiesin i tłuszczy występujących w ściekach. Obniża koszty związane z eksploatacją oczyszczalni.

PP-EKO — firma opracowała technologię odzysku wody ze ścieków (efektywność ok. 98 proc.), promowaną pod nazwą Rovapo. Zaprojektowano ją głównie z myślą o ściekach galwanicznych i przemysłu high-tech. Opracowano również konfigurację, w której możliwe jest oczyszczanie ścieków z wydobycia gazu łupkowego.

Wofil — spółka sprzedaje systemy oczyszczania wody w technologii ozonowania, opartej na naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie (procesy te przebiegają pod pełnym nadzorem, zostały też znacznie przyspieszone). Technologia znalazła zastosowanie w przemyśle oraz przy montażu i modernizacji stacji uzdatniania wody.

Sunex — producent rozwiązań w dziedzinie techniki solarnej; twórca kolektora płaskiego z ramą ze stali nierdzewnej, który zmniejsza koszty zużycia energii. Produkt znajduje zastosowanie w budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej.

Prote — technologia PROTE-fos stanowi trzon usługi rekultywacji jezior (metoda chemicznego blokowania fosforu w osadach dennych, odpowiedzialnego za powstawanie zakwitów glonów w jeziorach).

WAŻNA DATA

18.02 Tego dnia kończy się nabór do 4. edycji programu GreenEvo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu