Początek procesu grupowego przeciw BRE

PAP, DI
opublikowano: 06-06-2013, 08:19

19 czerwca przed łódzkim sądem okręgowym odbędzie się rozprawa w postępowaniu grupowym z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie przeciwko BRE Bankowi, dotyczącym kredytów hipotecznych tzw. starego portfela. Do grupy przystąpiło 1247 osób.

Zakończył się formalny etap rozpoznawania pozwu grupowego. Na 19 czerwca wyznaczono termin rozprawy, na której sąd będzie mógł przejść do merytorycznego rozpoznania sprawy - poinformowała PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego Sądu Okręgowego w Łodzi.

Sprawą zajmuje się Sąd Okręgowy w Łodzi, który w 2011 r. uznał, że nadaje się ona do rozpoznania w postępowaniu grupowym. W pierwszym etapie w grupie, którą reprezentuje Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, było 867 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z tym bankiem umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego. W pozwie zarzucono bankowi nienależyte wykonywanie umów zawartych w latach 2005-2006.

Pod koniec stycznia ub. roku ukazało się ogłoszenie Sądu Okręgowego w Łodzi, informujące o wszczęciu postępowania grupowego oraz możliwości przystąpienia do sprawy wszystkich osób, których roszczenie może być objęte tym powództwem. Chodziło o to, aby osoby, które podpisały podobne umowy z BRE Bankiem mogły się do pozwu przyłączyć.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do grupy miały dwa miesiące od daty ukazania się ogłoszenia, żeby złożyć pisemne oświadczenie. Do pozwu przyłączyło się ostatecznie niemal 400 osób. We wrześniu ub. roku uprawomocniło się postanowienie łódzkiego sądu, który określił ostatecznie skład grupy na 1247 osób. W listopadzie Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie BRE Banku na ustalenie gotówkowej kaucji na zabezpieczenie przyszłych ewentualnych roszczeń Banku o zwrot na jego rzecz kosztów procesu.

Jak poinformował PAP Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy Grupy BRE Banku, Sąd Okręgowy w Łodzi skierował strony do mediacji przy Centrum Mediacji Gospodarczej w Warszawie, ale Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący grupę, wyraził sprzeciw ws. prowadzenia postępowania mediacyjnego.

"Skierowanie sprawy do mediacji dawało realną szansę na sprawne zakończenie postępowania w krótkim czasie. Niestety decyzja Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Warszawie może skierować sprawę na tory długiego, wieloinstancyjnego i kosztownego postępowania sądowego" - uważa Olszewski. Jak dodał, powód odrzucił również propozycję mediacji, z którą wystąpiła do stron KNF.

Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie wniósł do Sądu Okręgowego w Łodzi pozew zbiorowy przeciw BRE Bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy. Zarzuca bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Wskazywali, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie. Ich zdaniem spowodowało to szkodę po ich stronie z tytułu pobierania wyższych kwot tytułem oprocentowania kredytu w okresie od stycznia 2009 r. do końca lutego 2010 r.

"Ostateczne rozstrzygnięcie pozostaje sprawą otwartą, niemniej argumentacja powoda w odniesieniu do stawki LIBOR jako jedynej i miarodajnej, kształtującej wysokość oprocentowania, doznała wobec ostatnich, powszechnie znanych faktów, znacznego zdewaluowania. Jak już powszechnie wiadomo, stawka LIBOR w spornym okresie była niewiarygodna i podlegała wielokrotnym manipulacjom" - uważa rzecznik BRE Banku.

Według niego bank wciąż jest gotów do podjęcia rozmów zmierzających do ugodowego zamknięcia sprawy.

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom poszkodowanym dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która weszła w życie w połowie lipca 2010 roku. Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób; warunkiem złożenia takiego pozwu jest oparcie go na jednakowej podstawie. Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w tym typie postępowania mogą być prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane