Poczta Polska stawia na start-upy i elektromobilność

opublikowano: 11-01-2018, 18:27
aktualizacja: 11-01-2018, 18:28

Poczta Polska i Bank Pocztowy chcą pracować bez barier, pomogą w rozwoju elektrycznego samochodu dostawczego, zauważony i wdrożony został system eliminujący problem zatorów płatniczych. A rekomendację i wsparcie otrzymało w sumie 11 uczestników programu Gamma Rabels.

Efekty wpuszczenia start-upów do spółki z kilkusetletnimi tradycjami mogą niejednego zaskoczyć. Na taki krok zdecydowała się Poczta Polska, która zaangażowała się w program akceleracyjny realizowany w ramach ScaleUp Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Właśnie zakończyła drugą rundę „GammaRebels powered by Poczta Polska”, organizowanego wspólnie z HardGamma Ventures. W tej odsłonie programu dołączył do nich również Bank Pocztowy. 

ARC

- Chcemy korzystać ze współpracy i pomysłów start-upów, wykorzystanie rodzimego potencjału jest kluczowe dla naszego rozwoju. Wybraliśmy i współpracujemy z 11 firmami z obszaru e-commerce, logistyki, bankowości. Szereg z tych pomysłów testujemy, najlepsze będą wdrożone. Pomysły start-upów zyskują na znaczeniu zwłaszcza teraz, kiedy mamy podpisaną umowę z pocztą chińską [China Post Group – przyp. red.] na dostawę przesyłek e-commerce do 30 krajów Europy – zaznaczył podczas finałowej prezentacji młodych spółek Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej. 

- Poczta poszukuje nowych źródeł dochodu. Chcemy też sprawić, żeby przestała się kojarzyć wyłącznie z tradycyjnymi usługami – dodał w rozmowie z „PB” Tomasz Dąbrowski, członek zarządu Polski Polskiej.

Pierwsze inspiracje zostały odnalezione. Z inicjatywy start-upu Praca Bez Barier od teraz Poczta Polska i Bank Pocztowy otworzą się np. na pracowników głuchych i słabosłyszących. Jest to możliwe za sprawą zaproponowanego przez młodą spółkę narzędzia ułatwiającego tej grupie komunikację ze światem. W ramach pilotażowego programu w obydwu instytucjach zatrudnienie znalazło już kilkanaście osób. Projekt stanowi rozwiązanie dla istotnego społecznie problemu – bezrobociem dotkniętych jest ok. 70 proc. głuchych. 

Dodatkowo Bank Pocztowy zainteresował się innowacyjną usługą online dla firm, która eliminuje problem zatorów płatniczych – InviPay. Docelowo potraktowana zostanie ona jako uzupełnienie dla EnveloBanku, który kilka miesięcy temu został wprowadzony na rynek, i już wdrożona jest w obrębie Banku Pocztowego.  

Robert Kuraszkiewicz, wiceprezes Banku Pocztowego wyjaśnia, że usługa mikrofaktoringu w takim modelu bez zaangażowania nowoczesnego, technologicznego rozwiązania nie byłaby opłacalna. Podkreśla przy tym, że rozwój segmentu usług dla mikroprzedsiębiorców oraz dla małego i średniego biznesu jest celem strategicznym Banku Pocztowego. 

- Planujemy sprzedaż tego produktu w ścisłej współpracy z Pocztą Polską, poprzez jej sieć sprzedawców B2B. Poczta dotychczas nie świadczyła tego typu usług finansowych dla podmiotów gospodarczych – dodaje Robert Kuraszkiewicz.

A w wybranej do programu jedenastce znalazły się również projekty z zakresu elektromobilności, w tym Jeden Ślad i Play Holding. Pierwsza ze spółek opracowała dwa rodzaje elektrycznych pojazdów (skuter i pojazd trójkołowy w pełnej zabudowie), rozpoczęła ich testy i dostosowuje je do potrzeb Poczty Polskiej. Druga firm jest natomiast w trakcie budowy prototypu ultralekkiego, wykonanego z materiałów kompozytowych, elektrycznego samochodu dostawczego.  

W ramach programu biznesową rekomendację uzyskały również Liveact.me, czyli platforma do realizacji interaktywnych transmisji na żywo, United Robots – robot poruszający się autonomicznie w przestrzeniach magazynowych i publicznych czy spółka Drivecloud, której rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów transportu nawet o 20 proc. poprzez optymalizację procesów logistycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane