Pod wieczór sesje w Europie kończyły się spadkami

opublikowano: 13-09-2002, 19:04

LONDYN (Reuters) - Sesje w Europie pod wieczór w piątek były na poziomie najniższym od tygodnia. Obniżenie prognozy przez amerykański koncern technologiczny Lucent Technologies spowodował spadek kursów jego rywali ze Starego Kontynentu - Alcatela i Ericssona. Stracił też niemiecki ubezpieczyciel Allianz, który będzie musiał zwiększyć rezerwy.

Rosnące obawy dotyczące wojny z Irakiem doprowadziły do wzrostu cen ropy, zaś dane makroekonomiczne z USA nie dały jasnego obrazu sytuacji w największej gospodarce świata.

"Optymiści mają rację - dane na temat sprzedaży detalicznej sugerują, że wzrost amerykańskiej gospodarki w trzecim kwartale będzie znaczny" - powiedział Clive McDonel, analityk z agencji ratingowej Standard & Poor's.

"Ale rację mają także pesymiści, bo wskaźniki wyprzedzające koniunkturę wskazują, że w czwartym kwartale i później będzie już gorzej" - dodał.

Indeks Uniwersytetu Michigan, opisujący poziom nastrojów wśród amerykańskich konsumentów spadł we wrześniu do 86,2 punktu wobec oczekiwanych przez analityków 87,5 punktu. Był to czwarty spadek z rzędu.

"Jest coraz więcej dowodów, że niezachwiany dotąd optymizm konsumentów zaczyna słabnąć" - powiedział Kevin Grice, ekonomista z American Express Bank, który ocenia obecnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Fed na 50 procent.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w sierpniu o 0,8 procent, czyli bardziej niż oczekiwano.

Kurs niemieckiej grupy ubezpieczeniowej Allianz spadł o prawie 10 procent, ponieważ spółka podała, że musi utworzyć dodatkowe rezerwy w wysokości 570 milionów dolarów na poczet ewentualnych roszczeń osób pracujących kiedyś przy azbeście.

Akcje Alcatela spadły o 8,3 procent, Ericssona o 5,7 procent, ponieważ Lucent Technologies podał, że jego sprzedaż kwartalna i zyski będą znacznie niższe niż przewidywali analitycy.

Cena ropy Brent wzrosła o ponad dwa procent i przekroczyła poziom 28 dolarów za baryłkę, kiedy iracki wicepremier Tarik Aziz odrzucił żądanie bezwarunkowego wpuszczenia inspektorów ONZ na teren Iraku, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego.

Straty udało się natomiast odrobić France Telecom, ponieważ wiodące agencje ratingowe - Fitch i Standard & Poor's - utrzymały swoje oceny dla spółki, mimo że nie przedstawiła ona wyczekiwanego od dawna programu naprawczego.

Do godziny 19.58 indeks Eurotop 300 spadł o 1,9 procent, zaś w całym tygodniu stracił 2,6 procent.

Indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 2,21 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pod wieczór sesje w Europie kończyły się spadkami