Podatek od akcjonariuszy — wykładnia ministra w marcu

[IWA]
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Na początku marca minister finansów wypowie się w sprawie opodatkowania akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej.

Za miesiąc powinniśmy poznać stanowisko ministra finansów, czy akcjonariusze spółek komandytowo-akcyjnych są zwolnieni z płacenia zaliczek na podatek dochodowy od dywidend wypłacanych im przez spółkę. Na tę wykładnię czeka wielu podatników po uchwale siedmiu sędziów NSA, którzy orzekli, że osoby te nie muszą płacić zaliczek.

Organy podatkowe wielokrotnie opowiadały się przeciwnie. Teraz, jak już pisaliśmy, minister pracuje nad interpretacją ogólną w tej sprawie. Jak nas poinformowano w MF, z uwagi na wagę i znaczenie sprawy dla pewnego stosowania prawa wydanie interpretacji ogólnej przez ministra finansów jest priorytetowe.

Jednak uwzględniając konieczność przeprowadzenia konsultacji wewnętrznych w ministerstwie, interpretacja ogólna zostanie wydana prawdopodobnie na początku marca br. Od stanowiska resortu zależy, jak w praktyce będzie można zastosować sądową uchwałę. W ocenie ekspertów niewykluczone jest dochodzenie przez podatników zwrotu zaliczek.

Zwrot miałby objąć ostatnie pięć lat. MF poinformowało, że zgodnie z art. 187 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchwała siedmiu sędziów NSA bezpośrednio wiąże jedynie w danej sprawie. W przypadku otrzymania przez podatnika korzystnego dla niego wyroku wydanego przez inny sąd, może on wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty podatku.

Do wniosku takiego stosuje się zasady, o których mowa w Ordynacji podatkowej (art. 75 i dalsze). Nie przewiduje ona szczególnej procedury w zwrocie nadpłaty w przypadku podjęcia przez siedmioosobowy skład NSA uchwały w jakiejkolwiek kwestii podatkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [IWA]

Polecane