Podatki ciążą ABC Dacie

opublikowano: 01-10-2018, 22:00

Zapłata 6 mln zł spornego VAT obniżyła wyniki ABC Daty. Skarbówka ma uwagi do zależnego iSource’a, a czeska spółka zależna została poproszona o wyjaśnienia.

Podatki, a szczególnie VAT, to temat, który elektryzuje branżę dystrybucji IT już od kilku lat, gdyż stanowił jedno ze źródeł potencjalnego ryzyka dla tego biznesu. Dlatego nie zdziwiła reakcja inwestorów, kiedy w lipcu kupowali akcje ABC Daty, po tym jak spółka poinformowała, że skarbówka nie stwierdziła u niej nieprawidłowości przy rozliczeniach z tytułu VAT.

Podatki ciągle na czasie

Lektura sprawozdania ABC Daty za pierwsze półrocze, które opublikowano w piątek po godz. 23, dostarcza informacji na temat okoliczności zakończenia kontroli. Otóż spółka zdecydowała się zapłacić sporną kwotę z odsetkami, czyli prawie 6 mln zł. W lipcowym komunikacie o tym nie było jednak ani słowa. Informacja ta mogła być dla inwestorów ważna, gdyż korekta VAT miała wpływ na wynik drugiego kwartału. Spółka zakończyła go z 9,5 mln zł straty netto. Poza korektą deklaracji VAT, na wyniki drugiego kwartału negatywny wpływ w wysokości 3,1 mln zł miały różnice kursowe. W reakcji na wyniki kurs ABC Daty w poniedziałek dotknęła silna przecena, sięgająca w pewnym momencie nawet ponad 20 proc.

— Zdecydowaliśmy się zakończyć tę sprawę. Kwota korekty jest niewielka w relacji do naszych obrotów, a zdjęcie ze spółki tego ryzyka powinno przełożyć się pozytywnie na postrzeganie m.in. przez firmy ubezpieczające należności handlowe. Instytucje te najbardziej obawiają się ryzyka, którego nie są w stanie oszacować — mówi Ilona Weiss, prezes ABC Data.

ABC Data uporała się ze skarbówką, tymczasem zależny iSource otrzymał w maju decyzję służb skarbowych określającą zobowiązanie z tytułu VAT za pierwszą połowę 2013 r., w wysokości 11,6 mln zł. iSource zaskarżył w całości tę decyzję, żądając jej uchylenia oraz umorzenia postępowania. Nie utworzył rezerwy z tego tytułu.

„Na podstawie opinii doradcy grupa ocenia, że prawdopodobieństwo skutecznego zakwestionowania na dalszych etapach postępowania prawa do odliczenia podatku VAT jest niższe, niż szanse jego wyegzekwowania”— uzasadnia brak rezerw ABC Data.

Z podatkową przeszłością musi się też zmierzyć czeska spółka ABC Daty. Wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym m.in. za sierpień 2014 r. Tamtejszy organ podatkowy poprosił o udowodnienie prawa spółki do odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z wybranych transakcji przeprowadzonych w tym okresie. Zakres wymaganych wyjaśnień dotyczył nie tylko wnioskowanej przez spółkę kwoty podatku VAT do zwrotu, ale ogółu rozliczeń dotyczących VAT za sierpień 2014 r. Spółka przesłała odpowiedź fiskusowi w maju. Oszacowana przez nią kwota VAT naliczonego w sierpniu 2014, której dotyczy to zapytanie wynosi ponad 5 mln zł. Do tej pory organ podatkowy nie odniósł się do wyjaśnień udzielonych przez spółkę. W tym przypadku także nie została zawiązana rezerwa.

Czekając na stabilizację

Przychody grupy ABC Data w II kw. wzrosły o 4 proc. r/r do 957 mln zł. W całym pierwszym półroczu sprzedaż zwiększyła się także o 4 proc. do blisko 2 mld zł. Największe wzrosty wygenerowały technologie mobilne (+27 proc.) i tzw. dystrybucji z wartością dodaną (+20 proc.). W III kw. spółka spodziewa się spadku dynamiki sprzedaży, a możliwy jest też spadek sprzedaży. Główny powód to wysoka baza, związaną m.in. z dużą sprzedażą kart graficznych na potrzeby produkcji kryptowalut.

Grupa, która pracuje obecnie nad nową strategią, spodziewa się natomiast stabilnego wzrostu przychodów oraz stabilizacji wyniku EBITDA w przyszłym roku. Zakłada pogłębienie dyscypliny w obszarze kosztów operacyjnych i optymalizację zarządzania kapitałem obrotowym. W przyszłym roku ABC Data oczekuje też dalszego wzrostu udziałów rynkowych w dystrybucji IT w Polsce, które obecnie szacuje około 24-25 proc. [GSU] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu