Podatki dobre dla bogatych - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2006, 08:12
Obserwuj w MójPB:

Mimo zapowiedzi rządzących nowe ustawy podatkowe nie ulżą najbiedniejszym Polakom - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Mimo zapowiedzi rządzących nowe ustawy podatkowe nie ulżą najbiedniejszym Polakom - wynika z wyliczeń "Rzeczpospolitej".

Komitet Rady Ministrów rekomendował w poniedziałek rządowi pakiet projektów ustaw podatkowych. Dziś gabinet Kazimierza Marcinkiewicza ma się nimi zająć. Niespodzianek zapewne nie będzie i ministrowie zaaprobują propozycje wicepremier.

Zyta Gilowska powiedziała dziennikowi, że wycofała się z niektórych wcześniej proponowanych przez nią zmian. I tak zamierza utrzymać przejściowo, do 2008 roku, wyższe koszty uzyskania przychodów (choć niższe niż dotychczasowe 50 proc.) dla wszystkich twórców i artystów. Z tym, że 10 proc. będą płacić wszyscy ci, którzy pracują na umowy-zlecenia, zaś 20 proc. osoby mające prawa autorskie do swoich dzieł. Korzystać z tego przywileju będą mogli pod warunkiem jednak, że nie są zatrudnieni na podstawie stałej umowy o pracę.

Aby zrekompensować uczelniom wyższe koszty związane z opłacaniem składek ZUS dla pracowników naukowych, ministerstwo proponuje zwiększyć dla nich dotacje. Złą informacją dla firm jest zapewne ta, że z projektu wykreślono możliwość pełnego odliczenia VAT od zakupu aut służbowych. Nadal więc będzie można odliczyć tylko do 60 proc. podatku, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Wicepremier zrezygnowała też z umożliwienia firmom przekazywania jednego procentu podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dla zwykłych płatników PIT najważniejsze jest odmrożenie progów oraz obniżenie składek ZUS o cztery procent. Wyliczenia dziennika wskazują, że w prawdzie sumy odprowadzane na ubezpieczenie społeczne będą nieco niższe, ale za to fiskus ściągnie z nas większe daniny. Najbardziej odczują to ci, którzy zarabiają najmniej - i to mimo odmrożenia progów oraz wprowadzenia 18-proc. stawki. Zniknie bowiem większość ulg, tak więc nie ma co liczyć na to, że odzyskamy choćby część zapłaconej państwu sumy.

Tylko rodziny z dwójką dzieci będą mogły odliczyć sobie na każde dziecko kwotę wolną od podatku, czyli 3089 zł - podaje "Rzeczpospolita".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane