Podatki spółek osobowych

Reprezentuję spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Jako wspólnik udzieliliśmy spółce komandytowej krótkoterminowej, oprocentowanej pożyczki na sfinansowanie bieżących wydatków, związanych z jej działalnością. Jak dla celów podatkowych powinniśmy potraktować otrzymane od pożyczki odsetki?

Podatki spółek osobowych

Anna Bryńska
opublikowano: 30-05-2006, 00:00

Reprezentuję spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest komplementariuszem w spółce komandytowej. Jako wspólnik udzieliliśmy spółce komandytowej krótkoterminowej, oprocentowanej pożyczki na sfinansowanie bieżących wydatków, związanych z jej działalnością. Jak dla celów podatkowych powinniśmy potraktować otrzymane od pożyczki odsetki?

- W tym wypadku odsetki zapłacone przez spółkę komandytową spółce z o.o. (pożyczkodawcy) będą przychodem dla spółki z o.o. na zasadach ogólnych. Natomiast zgodnie z zasadą rozliczania przychodów i kosztów z tytułu uczestnictwa w spółkach osobowych (art. 5 CIT), wypłacone odsetki będą stanowiły koszt podatkowy u pozostałych wspólników spółki komandytowej, w wysokości odpowiadającej ich udziałom w tej spółce.

Jeżeli chodzi o koszty wspólnika — pożyczkodawcy, to zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 13 CIT, wspólnik będący osobą prawną, który udzielił spółce komandytowej pożyczki, nie może otrzymanych odsetek zaliczyć do swoich kosztów uzyskania przychodu, ponieważ stanowią one odsetki od własnego kapitału włożonego w źródło przychodu (w tym wypadku do spółki komandytowej).

Wraz z trzema innymi wspólnikami prowadzimy działalność gospodarczą w ramach spółki jawnej (pełna księgowość). Za poprzedni rok finansowy wypracowaliśmy duży zysk i zgodnie z uchwałą wspólników pozostawiliśmy jego część w spółce, tworząc kapitał zapasowy. Czy w związku z tym jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia jakichś podatków?

- Spółka jawna, jako spółka osobowa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są jej wspólnicy. Oznacza to, iż co miesiąc u każdego wspólnika (osobno) ustala się przychody i koszty proporcjonalnie do posiadanego udziału w spółce. Rachunkowość spółki jest instrumentem, na podstawie którego ustala się wysokość przychodów i kosztów dla celów bilansowych i podatkowych. Jednocześnie ze sprawozdania finansowego wynikać będzie wysokość zysku spółki jawnej, przy czym zysk jest pojęciem bilansowym, a dochód (tj. dodatnia różnica pomiędzy przychodami i kosztami podatkowymi) stanowi kategorię podatkową.

Z podatkowego punktu widzenia wspólnicy wypełnili już swoje zobowiązania podatkowe w ciągu trwania roku podatkowego oraz składając swoje rozliczenia roczne. Pozostawienie całości lub części zysku w spółce jawnej nie jest więc zdarzeniem podatkowym, czyli nie powoduje żadnych skutków w zakresie podatku dochodowego u wspólników.

Jeżeli chodzi o obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z pozostawieniem zysku w spółce, to PCC podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania. W przypadku umowy spółki osobowej za zmianę umowy uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki. Przekazanie części zysku spółki jawnej na inny cel niż podwyższenie wkładu — u państwa na kapitał zapasowy — nie powoduje obowiązku zapłaty PCC, ponieważ nie zmienia się umowa spółki.

Anna Bryńska, radca prawny w kancelarii Lovells

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bryńska

Polecane