Podatnik będzie miał jeden urząd

opublikowano: 17-05-2013, 00:00

VAT będzie rozliczany tam, gdzie podatek dochodowy. Fiskus kompleksowo obsłuży podatnika i tak samo go skontroluje.

Jeden urząd skarbowy dla jednego podatnika bez względu na rodzaj płaconych przez niego podatków. W ten sposób minister finansów (MF) chce zreformować zasady tzw. właściwości miejscowej organów podatkowych, by m.in. ograniczyć patologię częstych zmian miejsca zamieszkania bądź siedziby firmy w celu ucieczki przed fiskusem. Zmiany zapowiadają założenia do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, będącego od niedawna przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Obecnie według tej ustawy o „przypisaniu” podatnika do konkretnego urzędu decyduje albo miejsce jego zamieszkania, albo adres jego siedziby i ta zasada odnosi się do podatków dochodowych od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT). Inaczej jest w przypadku podatku od towarów i usług (VAT) — właściwość organu podatkowego zależy od miejsca wykonywania czynności, którepodlegają temu podatkowi. W konsekwencji nierzadko ten sam podatnik rozlicza PIT lub CIT w jednym urzędzie, a VAT w innym. MF proponuje unifikację systemu, która ma objąć wszystkie te podatki, z wyjątkiem karty podatkowej. Osoby fizyczne — zarówno prowadzące działalność gospodarczą, jak i jej nieprowadzące — mają rozliczać się w urzędzie odpowiednim dla adresu zamieszkania, a pozostali podatnicy w urzędzie właściwym dla ich siedziby. Resort finansów prognozuje, że dzięki temu wiele spraw będzie szybciej rozpatrywanych, w tym wnioski o ulgi uznaniowe. Ale też widzi sporo korzyści dla siebie — oszczędność nakładów przy prowadzeniu kontroli różnych podatków przez jeden organ, skuteczniejszy ich pobór czy egzekucja z uwagi na możliwośćpełniejszego ustalenia stanu majątkowego podatnika. Projekt przewiduje też uprawnienie dla ministra do wyznaczania urzędu, który prowadziłby konkretne postępowanie podatkowe w sprawie obejmującej różne podmioty podlegające różnym organom podatkowym. Chodzi tu głównie o walkę z przestępstwami zorganizowanymi, „karuzelowymi” i firmanctwem.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu