Podatniku, sprawdź swój mikrorachunek

opublikowano: 16-12-2019, 22:00

Od 1 stycznia urząd skarbowy nie przyjmie PIT, CIT i VAT na dotychczasowe rachunki. Mają one wpływać na indywidualne konta.

Od przyszłego roku należne podatki dochodowe (PIT i CIT) oraz od towarów i usług (VAT) powinny być wpłacanie na indywidualny mikrorachunek podatkowy. Wszystkie obecne konta urzędów skarbowych będą działać tylko do końca tego roku.

Urząd Skarbowy

— Przelewy wykonane od 1 stycznia nie będą przyjmowane na obecne rachunki skarbówki. Natomiast podatki inne niż PIT, CIT, VAT, czyli np. od czynności cywilnoprawnych lub akcyzowy, w dalszym ciągu trzeba będzie płacić na konta bankowe urzędów skarbowych — wyjaśnia Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie inFakt.

Z komunikatów Ministerstwa Finansów (MF) wynika, że mikrorachunek będzie wykorzystywany wyłącznie do wpłat podatków i identyfikacji podatników.

— Podatnik nie będzie miał jednak możliwości sprawdzenia salda rozliczeń i historii wpłat na ten rachunek — mówi ekspert inFakt.

Zwroty nadpłat i podatków, wynikające np. z rozliczenia rocznego, będą realizowane na wskazany w urzędzie skarbowym rachunek podatnika lub przekazem pocztowym.

Numery mikrorachunków są tworzone przez resort i przydzielane każdemu przedsiębiorcy. Sam nie musi on niczego robić. Przyznany mu numer mikrorachunku można już sprawdzić na stronie MF. Z informacji resortu wynika, że można to zrobić w każdym czasie i z każdego miejsca, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Utworzenie i prowadzenie mikrorachunku jest bezpłatne.

Osoby, które wykonują działalność nierejestrowaną, a także te, które w ogóle działalności gospodarczej nie prowadzą, ale płacą PIT od najmu prywatnego, muszą podać PESEL, aby móc sprawdzić przypisany im numer. Dotyczy to także osób, które nie są czynnymi podatnikami VAT.

Inne muszą podać NIP. Posługują się nim przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, firmy o statusie czynnego podatnika VAT lub podmioty będące podatnikami na podstawie odrębnych ustaw, których nie dotyczy ewidencja PESEL. Ponadto identyfikator NIP musi być podawany przy wpłatach na mikrorachunki przez płatników podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i (lub) zdrowotne. Dotyczy to np. pracodawców lub zleceniodawców, którzy opłacają składki ZUS i PIT za kogoś innego.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że kolejność księgowania wpłat na mikrorachunek jest ściśle określona w art. 62 Ordynacji podatkowej. Jeżeli podatnik ureguluje zobowiązanie, dla którego nie minął jeszcze termin płatności, płatności będą zaliczane na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika lub — jeśli tego nie określi — na poczet zobowiązania podatkowego o najwcześniejszym terminie zapłaty spośród wszystkich zobowiązań podatkowych.

Piotr Ciszewski przypomina również o skutkach przekroczenia terminów zobowiązań wobec fiskusa, czyli gdy wpłaty z tytułu podatków pojawią się na mikrorachunku po ustawowym czasie ich zapłaty. Zostaną one zaliczone na poczet zaległości o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym podatku. Jeśli podatnik go nie wskaże lub nie będzie miał zaległości w wymienionej przez siebie daninie, pieniądze będą zaliczone do zaległych zobowiązań o najwcześniejszym ze wszystkich terminie płatności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane