Podaż pieniądza w strefie euro wyniosła 8,0 proc

Reuters
opublikowano: 28-01-2002, 10:16

FRANKFURT (Reuters) - Tempo wzrostu podaży pieniądza (M3) w strefie euro wyniosło w grudniu 8,0 procent, podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny (ECB). Analitycy prognozowali, że wzrost podaży w skali roku wyniesie 8,2 procent. Średnia z ostatnich trzech miesięcy wzrosła do 7,8 procent z 7,4 procent w listopadzie i była wyższa od założonego przez ECB referencyjneg

FRANKFURT (Reuters) - Tempo wzrostu podaży pieniądza (M3) w strefie euro wyniosło w grudniu 8,0 procent, podał w poniedziałek Europejski Bank Centralny (ECB).

Analitycy prognozowali, że wzrost podaży w skali roku wyniesie 8,2 procent.

Średnia z ostatnich trzech miesięcy wzrosła do 7,8 procent z 7,4 procent w listopadzie i była wyższa od założonego przez ECB referencyjnego poziomu 4,5 procent. Analitycy spodziewali się wzrostu do 7,9 procent.

Podaż pieniądza jest drugim obok inflacji filarem polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem ECB wzrost podaży pieniądza na poziomie 4,5 procent nie prowadzi do zwiększenia presji cenowej.

Jednak od pewnego czasu dane o podaży pieniądza znacząco odbiegają od założeń banku centralnego, a członkowie ECB już kilka razy sugerowali, że przy kształtowaniu polityki monetarnej kierują się przede wszystkim poziomem inflacji.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu