Czytasz dzięki

Podaż przeważała na GPW

  • PAP
opublikowano: 29-09-2020, 18:17

WIG i WIG20 nie utrzymały poniedziałkowej formy, kiedy to oba indeksy urosły ponad 3 proc., i zakończyły wtorkową sesję pod kreską.

Najlepiej radziły sobie spółki z sWIG80, które wzrosły trzecią sesję z rzędu. W najbliższym czasie lepsze perspektywy od blue chipów mają właśnie spółki z sWIG80 - ocenił dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

"We wtorek obserwowaliśmy realizację zysków po poniedziałkowych wzrostach na GPW. WIG20 zakończył sesję na dziennych minimach. Po wczorajszym mocnym ruchu w górę indeksu blue chipów, były nadzieje, że główny indeks GPW wróci do wcześniejszej, ok. trzymiesięcznej, konsolidacji. Jednak poniedziałkowy wzrost został wykorzystany przez inwestorów do realizacji zysków. Największy spadek w WIG20 zanotowały spółki z branż, które w poniedziałek najwięcej zyskały, czyli energetyka, górnictwo oraz banki" - powiedział PAP Biznes Krystian Brymora.

"W najbliższym czasie nie spodziewam się większych wzrostów WIG20. Wszystko z powodu składu krajowego indeksu blue chipów. Jesteśmy negatywnie nastawieni do najważniejszych sektorów indeksu tj. paliw czy banków. W przypadku obu tych branż otoczenie makroekonomiczne jest nadal bardzo słabe. W mojej ocenie dużo lepsze perspektywy mają małe spółki z sWIG80. Struktura tego indeksu bardziej odzwierciedla krajową gospodarkę i spodziewam się większych wzrostów właśnie sWIG80 niż w przypadku dużych spółek" - ocenił.

Na zamknięciu we wtorek WIG20 stracił 1,16 proc. do 1.718,21 pkt., WIG zniżkował 0,69 proc. do 49.499,40 pkt., mWIG40 poszedł w górę 0,16 proc. do 3.559,56 pkt., a sWIG80 zyskał 1,05 proc. do 14.233,49 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 748 mln zł, z czego 573 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (134 mln zł) oraz PKO BP (75 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX tracił ok. 0,6 proc., a S&P 500 zniżkował 0,3 proc.

Na warszawskim parkiecie większość - 9 z 15 - indeksów sektorowych zakończyła sesję pod kreską. Najbardziej na wartości straciły WIG-górnictwo (-2,92 proc.) oraz WIG-energia (-1,77 proc.).

Z kolei najmocniej zyskał sektor mediów (ok. 2 proc.) oraz branża gier (1,3 proc.).

We wtorek najmocniejsze w WIG20 okazały się walory CCC, które zyskały 1,09 proc.

Zyskały jeszcze tylko dwie spółki: PGNiG (0,66 proc.) oraz CD Projekt (0,42 proc.).

Większość spółek z WIG20 zakończyła sesję na minusie, najmocniej w dół poszły walory JSW (-6,44 proc.).

Mocno straciły dwa banki: mBank (-3,88 proc.) oraz Santander Bank Polska (-3,42 proc.).

Przecena towarzyszyła także spółkom energetycznym. Tauron zniżkował 2,87 proc., a akcje PGE potaniały o 2,62 proc. Wcześniejsze dwie sesje PGE zakończyła wzrostem o kilkanaście procent.

W mWIG40 najmocniej zwyżkowały akcje DataWalk - w górę o 13,24 proc. DataWalk odreagowała spadek o blisko 13 proc. poprzedniego dnia, po tym jak spółka ogłosiła, że zarząd zdecydował o emisji do 421 tys. akcji po cenie 154,8 zł, z wyłączeniem prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy.

O 5,88 proc. do 216 zł podrożał Comarch. Analitycy BM mBanku, w raporcie z 29 września podwyższyli rekomendację dla Comarchu do "kupuj" z "trzymaj" poprzednio, a cena docelowa akcji spółki wzrosła do 247,60 zł z 220,30 zł.

Mocno do góry poszły też Celon Pharma (2,88 proc.) oraz Wirtualna Polska (2,86 proc.).

W rozmowie z PAP Biznes członek zarządu Inter Cars Piotr Zamora poinformował, że spółka spodziewa się w 2020 roku wzrostu przychodów z 8,76 mld zł w 2019 roku i celuje w poprawę EBIT, EBITDA i zysku netto rdr. We wtorek kurs spółki zwyżkował o 1,69 proc.

Z indeksu mWIG40 najwięcej stracili akcjonariusze dewelopera Develia (-8,05 proc.) oraz XTB (-5,52 proc.).

Po raz trzeci z rzędu sWIG80 zyskał na wartości. Najmocniej w indeksie małych spółek podrożały akcje INC - w górę o ponad 17 proc.

W gronie liderów sWIG80 znalazł się także Work Service, którego kurs wzrósł o 15,61 proc., a także ML System - w górę o 9,97 proc.

ML System poinformował, że w związku z podpisaniem z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowy o dofinansowanie projektu "Active Glass" nie jest konieczne pozyskiwanie obecnie dodatkowego finansowania w drodze emisji akcji.

W indeksie małych spółek najwięcej straciły PGS Software (-5 proc.) oraz Lentex (-4,77 proc.).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane