Podbój z 500 mln EUR

Anna Pronińska
opublikowano: 17-07-2006, 00:00

Austriacki fundusz venture capital szuka nowych terenów dla inwestycji. Polski rynek jawi mu się szczególnie atrakcyjnie.

Władze spółki Vienna Capital Partners (VCP), która aktualnie inwestuje przede wszystkim w Austrii, Serbii i Chorwacji, zapowiedziały, że szukają nowych obszarów dla swoich inwestycji.

— Mamy około 500 mln EUR, które mogą zostać wykorzystane na ten cel. Spoglądamy przede wszystkim na Węgry i Polskę — mówi Heinrich Pecina, starszy partner w firmie.

VCP specjalizuje się w doradztwie inwestycyjnym oraz w fuzjach i przejęciach w Europie Środkowej i Wschodniej.

— Rozglądamy się również w poszukiwaniu innych sektorów, niekoniecznie chemicznych. Dostrzegam olbrzymi potencjał np. w turystyce czy w przemyśle winiarskim, nie tylko na Węgrzech, lecz również w Rumunii i Bułgarii — powiedział Heinrich Pecina.

Zaznaczył jednak, że znalezienie właściwego obszaru jest bardzo trudne.

VCP sprawdzała również możliwości inwestycyjne w Polsce po tym, jak ostatnio pozbyła się dwóch spółek — Polskiego Gazu, firmy z branży energetycznej i Cementu, spółki logistycznej.

Według Pecina Polska jest potężnym rynkiem z ogromnym potencjałem i dodatkowo ma dobrą lokalizację, ponieważ w sąsiedztwie są Niemcy, Rosja i Skandynawia. Heinrich Pecina uważa, że polski rynek jest atrakcyjny zwłaszcza w takich branżach, jak transport, logistyka i infrastruktura.

VPC, którego przedstawicielstwo działa u nas od ponad dwóch lat, jest właścicielem akcji węgierskiego potentata chemicznego BorsodChem (BC), notowanego na warszawskim parkiecie. Ale do końca października VCP prawdopodobnie pozbędzie się tych akcji. Spółka podpisała ostatnio list intencyjny z brytyjskim funduszem Permira, jednym z największych w Europie. Ze sprzedaży akcji BC wiedeński fundusz otrzyma 53,3 mld forintów (ponad 750 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu