Podium, czyli: grzech odpuścić

miz, rbc, agn
opublikowano: 27-06-2008, 00:00

Polskie muzealnictwo nie ma dostatecznych środków na zakupy i nie jest w stanie prezentować polskiej publiczności na ekspozycjach stałych najważniejszych dokonań współczesnej plastyki. Zobacz, jak wypełnia tę lukę. Warto też sprawdzić, jak Szekspira grają inni i rozerwać się na koncercie giganta bluesa.

1

Teatr

Festiwal Szekspirowski

2-9.08, Gdańsk Najważniejsze teatralne święto podczas wakacji. Krytycy zarzucają zasłużonemu festiwalowi (w tym roku XII edycja!) eklektyzm i konserwatyzm. Ale widzów to nie zraża. To wciąż jedyna szansa, żeby zobaczyć, jak Szekspira grają inni. W tym roku do Gdańska przyjadą zespoły z Japonii, Hiszpanii, USA, Rumunii, Ukrainy, Armenii i Polski. Ważnym punktem odniesienia będzie z pewnością Shakespeare’s Globe z Londynu z nieśmiertelnym „Romeem i Julią”.

www.teatr-szekspir.gda.pl

2

Wystawa

Pierwszy krok... w stronę kolekcji zachodniej sztuki współczesnej

Do 31.08. 2009 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dzieła 10 najwybitniejszych współczesnych artystów z kolekcji Rafała Jablonki, wybitnego polskiego manszarda, działającego od przeszło 20 lat w Niemczech. Prezentacja ponad 40 prac Nobuyoshi Arakiego, Miquela Barcelo, Francesca Clementego, Erica Fischla, Mike’a Kelleya, Davida LaChapelle’a, Sherrie Levine, Andreasa Slominskiego, Philipa Taaffe’a i Andy’ego Warhola. Większość dzieł osiągnęła uznanie w latach 80., ale twórczość tych artystów daleko wykracza poza ramy postmodernistycznej dekady.

www.muzeum.krakow.pl

3

Koncert

Eric Clapton

14.08, Skwer Kościuszki w Gdyni

Gigant bluesa, filar takich grup, jak Carem, The Yardbirds oraz Bluesbreakers Johna Mayalla. Karierę firmowaną własnym nazwiskiem rozpoczął w 1970 r. albumem „Eric Clapton”. Lata 80. to rozkwit sił twórczych Claptona, potwierdzony błyskotliwymi płytami: „Money And Cigarettes”, „Behind The Sun”, „Crossroads” oraz „Journeyman”. Odtąd artysta utrzymuje się w czołówce gitarzystów kojarzonych z bluesrockiem, czego dowodem są jego ostatnie płyty „Back Home” oraz „The Road To Escondido”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: miz, rbc, agn

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu