Podkarpaccy energetycy są przeciwni powołaniu grupy L-6

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2005, 11:36

Związkowcy z Rzeszowskich Zakładów Energetycznych (RZE) są przeciwni planom włączenia ich firmy do tworzonego holdingu energetycznego L-6 z siedzibą w Lublinie. W poniedziałek w Rzeszowie pikietowali w tej sprawie przed budynkiem, w którym odbywa się regionalna konferencja poświęcona prezentacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013.

Związkowcy z Rzeszowskich Zakładów Energetycznych (RZE) są przeciwni planom włączenia ich firmy do tworzonego holdingu energetycznego L-6 z siedzibą w Lublinie. W poniedziałek w Rzeszowie pikietowali w tej sprawie przed budynkiem, w którym odbywa się regionalna konferencja poświęcona prezentacji Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013. 

W konferencji uczestniczy wicepremier Jerzy Hausner. Przed przyjazdem wicepremiera, kilkuset pracowników RZE skandowało przed budyniem m.in. "Solidarność, Solidarność" oraz trzymało transparenty z napisami: "Podkarpacie to też Polska", "Święty Maksymilianie módl się w obronie miejsc pracy w polskiej energetyce".  

Związkowcy RZE chcą powołania, m.in. wspólnie z elektrownią Stalowa Wola, spółki Energetyka Podkarpacka. Projekt popierają władze regionalne i miejscowi parlamentarzyści.

Hausner powiedział, że zapozna się z propozycjami związkowców. Dodał jednak, że nie może być mowy o zamianie L-6 z siedzibą w Lublinie na L-6 z siedzibą w Rzeszowie. Zaapelował o współpracę między Podkarpaciem a województwem lubelskim. Jego zdaniem, jest to dla dobra obu regionów.

Hausner spotka się w poniedziałek z delegacją związkowców, która przedstawi mu projekt powołania Energetyki Podkarpackiej.

Grupa L-6 ma być największą w Polsce grupą dystrybucji energii elektrycznej. W jej skład mają wejść zakłady energetyczne: Białystok, Warszawa-Teren, Okręg Radomsko-Kielecki, Lubelskie Zakłady Energetyczne, Zamojska Korporacja Energetyczna i Rzeszowski Zakład Energetyczny.

Po konsolidacji grupa L-6 będzie miała 19-proc. udział w rynku sprzedaży energii. Holding obsługiwać ma 3,7 mln klientów.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2003 r. przez rząd programem prywatyzacji i restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego, większość spółek dystrybucyjnych będzie skonsolidowana w kilka grup. Od 2003 r. działa już Grupa Energetyczna Enea, zrzeszająca  zakłady dystrybucyjne z północno-zachodniej Polski. Od maja 2004 r. funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 r. Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Podkarpaccy energetycy są przeciwni powołaniu grupy L-6